لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۶

اختصاصی | مسیح علینژاد به صدای آمریکا: جمهوری اسلامی نفس‌های آخر را می‌کشد


مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر
مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر

به دنبال افشای طرح سوء قصد به مسیح علینژاد در نیویورک، این روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر در اولین گفت‌وگوی حضوری و اختصاصی خود با رسانه‌ها به صدای آمریکا گفت از این ماجرا هراسی ندارد چرا که «جمهوری اسلامی هدفش همین است» که مخالفان خود را بترساند.

او تأکید کرد: «وقتی مردم کف خیابان می‌روند و گلوله می‌خورند و می‌گویند این حکومت را نمی‌خواهند، وقتی زنان کف خیابان می‌روند و حجاب را از سر بر می‌دارند با این که می‌دانند ممکن است شکنجه شوند و مثل سپیده رشنو از آنها اعتراف گرفته شود، وقتی مادران کشته‌شدگان آبان با این که می‌دانند بچه‌هایشان سینه خاکند و امکان دارد با اعتراضشان با گفتن این که ما براندازیم، بچه‌های دیگرشان را تهدید کنند باز هم اعتراض می‌کنند، واقعا من دیگر این جا از چه باید بترسم؟»

بر اساس گزارش پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی، یک مرد مسلح به اسلحه کلاشنیکف که روز پنجشنبه گذشته بیرون از خانه مسیح علینژاد در بروکلین نیویورک پرسه می‌زد دستگیر شده است.

منابع و اسناد اتهامی پلیس فدرال آمریکا نشان می‌دهد که خالد مهدی‌اف، ۲۳ ساله، با اسلحه تهاجمی کلاشنیکف، و بیش از هزار دلار پول نقد، دستگیر شد. این اسلحه ظرفیت بالایی برای درگیری مسلحانه دارد.

بر اساس گزارش‌ها، خالد مهدی‌اف تبعه جمهوری آذربایجان است.

گزارش شده که او به مدت دو روز اطراف خانه مسیح علینژاد پرسه می‌زد تا اینکه دستگیر شد.

مسیح علینژاد روز دوشنبه در این مورد به صدای آمریکا گفت: وقتی خبرنگار سی‌ان‌ان تاکید کرده که اگر می‌ترسی از طریق زوم مصاحبه می‌کنیم، گفتم اتفاقا من می‌آیم در نیویورک، جایی که باید از امنیت من مراقبت بشود و این دولت آمریکا است که باید تروریست‌ها را از خاک آمریکا بیرون بکند، نه این که ما بنشینیم گوشه خانه.

خانم علینژاد افزود: «خوشحالم از این بابت که اف‌بی‌آی محافظت کرد اما ناراحتم از این که هنوز دولت آمریکا آن گونه که باید، محکم نمی‌ایستد.»

به گفته او تروریست‌ها فقط دنبال ایرانی‌ها نیستند. دنبال شهروندان خود آمریکا هم هستند. علینژاد گفت: «الان اتفاقی که در بلژیک افتاد، شرم‌آور است. یعنی در تاریخ شرم می‌کنند کسانی که خودشان برگردند به عقب و نگاه کنند که طرحی را تصویب کنند که کسی که ترور کرده در خاک کشورهای اروپایی، بتواند برگردد به ایران، معلوم است که اعتماد به نفس جمهوری اسلامی که اساسا ستون اصلی‌اش بر ترور و گروگان‌گیری بنا گذاشته شده، این ستون را تنومندتر و قدرتمندتر می‌کند و جمهوری اسلامی با خیال راحت دنبال کارهای تروریستی می‌گردد.»

او اضافه کرد: «شما تصویر و قیافه این مردی که جلو خانه من آمده را ببینید، ترسی در او می‌بینید؟ یک نفر هم نیست، ممکن است چند نفر دیگر هم با او باشند و بخواهند ادامه بدهند، برای این که نگرانی‌ ندارند. به همان اندازه ما هم نباید نگران باشیم. ما یعنی زنان و مردانی که در داخل و خارج از ایران هستیم و جمهوری اسلامی سال‌ها تلاش کرده با داخل‌نشین و خارج‌نشین کردن ما را از هم جدا بکند. این نشان می‌دهد تا زمانی که جمهوری اسلامی در قدرت است، ما در هیچ جای جهان امنیت نداریم.»

خانم علینژاد همچنین تأکید کرد: «من فکر می‌کنم جمهوری اسلامی کاملا می‌داند که دارد نفس‌های آخرش را می‌کشد. کاملا بی اعتماد به نفس است. کسی که اعتماد به نفس داشته باشد با شکنجه و گلوله نمی‌رود به دنبال زنی که می‌گوید من کرامت می‌خواهم. کسی که بداند پایه‌های قدرتش محکم است، خیابان‌ها را باز می‌کند. در همین آمریکا، در همین خیابان چه راهپیمایی بزرگی علیه ترامپ راه افتاد! برای این که ترامپ این اعتماد به نفس را داشت، بایدن این اعتماد به نفس را دارد، و مردم آمریکا این اعتماد به نفس را دارند که قانون این جا هست و هیچ کسی هیچ کار اشتباه دیگری نمی‌تواند بکند، در غیر اینصورت قانون یقه‌اش را می‌گیرد. چه رئیس‌جمهور باشد، چه شهروند عادی باشد. ولی در ایران قانون است که یقه تو را می‌گیرد، یقه شهروندش را می‌گیرد که تو باید برده باشی و چون اعتراض کردی گلوله نصیب تو است. و قانون است که به شهروندش می‌گوید اگر شریعت را نقد کرده باشی، طناب دار حق تو است.»

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت حکومت بی‌اعتماد به نفس جمهوری اسلامی کاری کرده الان که داخل‌نشین و خارج‌نشین را سرکوب کند تا اقتدار پوشالی خودش را به نمایش بگذارد. چون می‌داند که هیچ گونه اقتداری ندارد، اگر داشت، انتقام سختش را از من نباید می‌گرفت در خاک آمریکا. این همه گفتند انتقام سخت می‌گیریم، از کی گرفتند؟ از مسافران بی‌گناه هواپیمای اوکراینی گرفتند. از همان طرفداران خود سلیمانی گرفتند و زیر دست و پا لهشان کردند چون عرضه نداشتند از آنها مراقبت کنند. انتقام سختی در کار نیست. جمهوری اسلامی فقط از مردم خودش انتقام می‌گیرد و این پیام روشن برای ما است از کوتاهی ما است که دیوار ظلم این حکومت این قدر بلند است.

خانم علینژاد تاکید کرد چهل سال است که همان جمهوری اسلامی ترور می‌کند، آدم‌کشی می‌کند، غرب هم عقب‌نشینی می‌کند. ما مردم داریم متحدتر می‌شویم. این است که جمهوری اسلامی را ترسانده،‌چون می‌بیند هم اپوزیسیون خارج از کشور متحد شده و هم در داخل زن و مرد متحد شده‌اند و هم در داخل زن و مرد ترسشان فرو ریخته. این جمهوری اسلامی را می‌ترساند.

مسیح علینژاد افزود شاید باورتان نشود بهترین واکنش‌ها را من از خانواده‌هایی داشتم که این چند سال عزیز از دست داده‌اند و جمهوری اسلامی عزیزشان را کشته است. چیزی که برای من جالب بود زنی بود که از داخل ایران پیام داد که وادار شد تعهد بدهد و آزاد بشود، زنی بود که زندانی شد. زنی بود که شکنجه شد. این آدم‌ها که زخم خورده‌اند، به من قوت قلب دادند. یعنی کسی که گلوله بالای سرش است، شکنجه و زندان بالای سرش است، به من می‌گوید نگرانتیم. پدری که با صدای شکننده‌اش به من می‌گوید دخترم مراقب خودت باش این‌ها رحم ندارند، خودش عزیز از دست داده است. این صداها را که می‌شنوم می‌گویم جمهوری اسلامی نمی‌داند با صورت شکنجه‌شده سپیده، چه سپیده‌هایی را تکثیر می‌کند.

این روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر گفت جمهوری اسلامی واقعا در بلاهت و حماقت مطلق است و نمی‌داند که با این کار چقدر زخم‌خورده‌های خودش را متحد می‌کند. و من از این بابت صادقانه می‌گویم خوشحالم. نمی‌ترسم. من یک جان دارم. یا تصادف مي‌کنم می‌میرم، یا کرونا می‌گیرم و می‌میرم یا سرطان، یا بالاخره پیر می‌شوم و می‌میرم. بالأخره مرگ است دیگر! چه بهتر که جان من هم مثل جان پژمان، مثل جان پویا، مثل جان ندا، مثل جان تک تک کسانی که کف خیابان کشته شده‌اند اتفاقا برای هدفی کشته شوم که من برایش ارزش قائلم.

مسیح علینژاد گفت: گاهی وقت‌ها ته دلم خالی می‌شود وقتی که بچه‌های کامبیز، همسرم را می‌بینم، همسایه‌های خودم را می‌بینم که اگر این مرد واقعا تیراندازی می‌کرد، واقعا چند نفر کشته می‌شدند؟! ولی تهش می‌گویم یک چراغی روشن بشود شاید این جامعه جهانی ببیند. اگر من هم بمیرم، چشم دنیا باز بشود که جمهوری اسلامی فقط مردم خودش را نمی‌کشد. در خاک شما آدم می‌کشد، اگر هنوز بخواهید بروید مذاکرات هسته‌ای داشته باشید. اگر هنوز فقط و فقط بخواهید با این حکومت بیزنس اقتصادی داشته باشید. این حکومت دانه دانه شما را می‌کشد و فرقی با داعش ندارد. این حکومت داعش مستقر است. به دست مردم ایران می‌رود و شرم می‌ماند برای دولت‌هایی که سکوت کنند. من دارم می‌روم که در تمام دیدارهای رسمی‌ام همین را بگویم.

بعد از اعلام خبر بازداشت یک مرد مسلح در مقابل منزل مسیح علینژاد، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر، صدای آمریکا با انتشار بیانیه ای از این واقعه ابراز تاسف کرد.

صدای آمریکا با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام همکاری مسیح علینژاد به عنوان همکار این موسسه به صورت قراردادی و اجرای برنامه تلویزیونی «تبلت» نوشت که از دستگیری فردمهاجم مسلح در مجاورت منزل مسکونی او در روز گذشته به شدت منزجر است.

XS
SM
MD
LG