لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۲۶

سپیده قلیان در دادگاه غیرعلنی «از طرف مردم» به صورت آمنه‌سادات ذبیح‌پور «تف» کرد


سپیده قلیان (چپ)- آمنه سادات ذبیح پور.

برادر سپیده قلیان می‌گوید دادگاه این فعال مدنی زندانی سه‌شنبه ۳۱ مرداد به صورت «غیرعلنی» برگزار شده و او علاوه بر خودداری از پوشیدن حجاب اجباری، به صورت آمنه‌سادات ذبیح‌پور، کارمند صداو سیما که در میان شماری از مخالفان جمهوری اسلامی به «بازجوخبرنگار» معروف است، «از طرف مردم تف» کرده است.

مهدی قلیان در صفحه اینستاگرام خود نوشته که رسیدگی مجدد به شکایت آمنه‌سادات ذبیح‌پور در «شعبه ۱۲۰۷ کیفری ۲ مجتمع قضایی کچویی» برگزار شده و با وجود این که قرار بوده این جلسه علنی باشد، اما به دلیل این که سپیده قلیان تن دادن به حجاب اجباری را نپذیرفته، دادگاه «غیرعلنی» برگزار شده است.

در پی شهادت دادن سپیده قلیان مبنی بر حضور آمنه‌سادات ذبیح‌پور در جلسات بازجویی، این خبرنگار برنامه ۲۰:۳۰ صداوسیما از او شکایت کرده است.

به گفته مهدی قلیان، آمنه‌سادات ذبیح‌پور «بالأخره پس از چندین جلسه دادگاه» و «به دستور قاضی» در جلسه حاضر شد، اما «به دلیل نامشخص، قاضی جلسه قبل» که حکم به الزام حضور او در دادگاه داد، «تغییر کرده و رسیدگی به پرونده به قاضی جدیدی محول شده بود.»

بر اساس این گزارش، این خبرنگار صدا و سیما در جلسه دادگاه به سپیده قلیان اتهام «جاسوسی» و «اغتشاشگری» زد و در مقابل پرسش امیر رئیسیان و جمال حیدری‌منش، وکلای این فعال مدنی، درباره «ساخت مستند طراحی سوخته، پاسخی نداشت.»

همچنین ذبیح‌پور «بارها به حضور بدون روسری سپیده در دادگاه اعتراض کرد» و قاضی نیز گفت به دلیل نداشتن حجاب اجباری «برای بار دوم برای او قرار مجرمیت صادر می‌کند.»

مهدی قلیان همچنین عنوان کرده که آمنه‌سادات ذبیح‌پور در دادگاه «مدعی شد که مردم او را دوست دارند و او حرف مردم را می‌زند» و سپیده قلیان نیز «در پایان دادگاه و به گفته خودش از طرف مردم، در صورت وی تف کرد.»

برادر سپیده قلیان افزود که او «با یادآوری اطلاعیه قبلی خود» گفته که حضورش در دادگاه «نه اکیدا برای دفاع از خود»،‌ بلکه «برای مقاومت» و «آنچه که مردم با جنبش خود به دست آورده‌اند‌» بوده است.

سپیده قلیان که از سال ۱۳۹۷ در زندان به سر می‌برد، ۲۵ اسفند ۱۴۰۱ با پایان محکومیتش آزاد شد، اما بلافاصله پس از آزادی در مقابل زندان اوین فریاد زد «خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک»؛ در پی این اقدام و انتشار ویدئوی آن در رسانه‌های اجتماعی، مقامات امنیتی این فعال مدنی را در مسیر بازگشت به خانه بازداشت کردند و به زندان برگرداندند.

فریاد سپیده قلیان پس از آزادی: «خامنه‌ای ضحاک می‌کشیمت زیر خاک»
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:16 0:00

او برای این شعار به دو سال زندان محکوم شده و اکنون در حال سپری کردن آن است.

مکس لوکس، نماینده پارلمان آلمان و کفیل سیاسی سپیده قلیان، پیش از این به بخش فارسی صدای آمریکا گفته «بازداشت و سرکوب رژیم ایران جواب نمی‌دهد.

کفیل سیاسی سپیده قلیان: بازداشت و سرکوب رژیم ایران جواب نمی‌دهد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:19 0:00

دفتر حقوق بشر و دموکراسی وزارت امور خارجه ایالات متحده، پیش از این آزادی فوری سپیده قلیان، مدافع حقوق بشر زندانی در ایران را خواستار شده بود.

XS
SM
MD
LG