لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۶

عفو بین‌الملل نسبت به اعدام ۸ تن از معترضان هشدار داد


مجاهد کورکوری (راست) و رضا رسایی (چپ) از جمله ۸ زندانیانی هستند که عفو بن‌الملل نسبت به اجتمال اعدام آنها هشدار داده است.
مجاهد کورکوری (راست) و رضا رسایی (چپ) از جمله ۸ زندانیانی هستند که عفو بن‌الملل نسبت به اجتمال اعدام آنها هشدار داده است.

عفو بین‌الملل اعلام کرد جان هشت تن در ایران که در ارتباط با اعتراضات پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد محکوم به اعدام شده‌اند، در خطر است و با هشدار نسبت به اعدام آنها خواستار اقدام علیه اجرای این احکام شد.

این سازمان می‌گوید مقامات حق محاکمه عادلانه این زندانیان را به شدت نقض کرده‌ و بسیاری از آنها را مورد شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها از جمله ضرب و جرح، شوک الکتریکی و خشونت جنسی قرار داده‌اند.

عفو بین‌الملل نوشته است که نگرانی‌ها از اعدام‌ این زندانیان که در اعتراضاتی که به جنبش «زن زندگی آزادی» شهرت یافت شرکت داشته‌اند، در بحبوحه اجرای اعدام‌ها، در حال افزایش است.

نام این هشت زندانی سیاسی، فاضل بهرامیان، توماج صالحی، محمود مهرابی، مصطفی محمد خضرنژاد، منوچهر مهمان نواز، مهران بهرامیان، مجاهد (عباس) کورکوری، رضا (غلامرضا) رسایی است.

این سازمان با تهیه نامه‌ای، خواستار امضا و ارسال آن به غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی، و نیز نمایندگی جمهوری اسلامی در اتحادیه اروپا شده است.

عفو بین‌الملل در نامه خود همچنین نسبت به خطر اعدام ۱۵ تن ابراز نگرانی کرد و افزود: پیشتر ۹ تن دیگر در ارتباط با اعتراضات پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد در شهریور ۱۴۰۱، در پی «محاکمه‌های ساختگی به شدت ناعادلانه» اعدام شده‌اند.

عفو بین‌الملل همچنین گفته است که هفت نفر دیگر در خطر دریافت حکم اعدام قرار دارند.

XS
SM
MD
LG