لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۱

فرجام‌خواهی برای محمود مهرابی؛ بابک فارسانی: در رأی اعدام موکلم ۱۰ اشکال اساسی وجود دارد


محمود مهرابی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام
محمود مهرابی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام

وکیل مدافع محمود مهرابی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، می‌گوید که برای موکلش درخواست فرجام‌خواهی ثبت و ارسال کرده است.

بابک فارسانی، وکیل مدافع محمود مهرابی، روز دوشنبه هفتم خرداد در شبکه اجتماعی ایکس با اشاره به وجود «بیش از ۱۰ مورد اشکال اساسی در رأی صادره» نوشت که هر کدام از این اشکالات «به‌تنهایی از دلایل متقن و مستند برای دیوان عالی» برای نقض حکم اعدام است.

به گفته این وکیل دادگستری، ۱۰ مورد مذکور «در صفحات پرتعداد لایحه دفاعیه» ذکر شده است.

شعبه پنجم دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان اواسط اردیبهشت محمود مهرابی، معترض زندانی، را در پی فعالیت‌های او در فضای مجازی به «اعدام» محکوم کرده است.

در روزهای گذشته گروهی از کارشناسان سازمان ملل متحد، از جمله جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای نظارت بر وضعیت حقوق بشر در ایران، جیل ادواردز گزارشگر ویژه در مورد شکنجه و سایر مجازات‌های ظالمانه، و موریس تیدبال بینز گزارشگر ویژه اعدام‌های فراقضایی یا مستبدانه، در بیانیه‌ای خواستار لغو فوری حکم اعدام محمود مهرابی شدند و از حکومت جمهوری اسلامی خواستند صدور احکام اعدام علیه افراد به دلیل ابراز عقیده توسط آنها را متوقف کند.

در این حال، خبرگزاری میزان، ارگان رسانه‌ای قوه قضاییه جمهوری اسلامی، در گزارشی صدور حکم اعدام برای محمود مهرابی «به دلیل فعالیت در فضای مجازی» را رد کرده، اما در همان گزارش توضیح داده که محتوای پرونده مهرابی بر مبنای «انتشار مطالبی» در رسانه‌های اجتماعی بوده و مدعی شده که این مطالب شامل «آموزش استفاده از سلاح‌های دست‌ساز، دعوت به تخریب اموال عمومی، تحریک مردم به جنگ و کشتار و توهین به مقدسات» بوده است.

هاجر مهرابی، خواهر این معترض محکوم به اعدام، پیش از این به صدای آمریکا که محمود مهرابی در وین بود، اما «به ایران بازگشت» و «با دستان خالی ایستاد و مقاومت کرد» تا «صدای مردم» باشد.

او با بیان این که «بیش از ۱۶ ماه» محمود مهرابی را در زندان «شکنجه کرده‌اند»، افزود: «برادر من یکی از هزاران هزار زندانی است که گمنام و مظلوم هستند و صدایی ندارند. تبعیض قائل نشوید بین زندانیان سیاسی و ازتان می‌خواهم صدای آنها باشید. ما به غیر از هم کسی را نداریم.»

XS
SM
MD
LG