لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۹

کاوشگر مریخ در جستجوی علائم حیات


ناسا، آژانس فضایی ایالات متحده قصد دارد تا مریخ نورد دیگری را در سال ٢٠٢٠ به سیاره سرخ اعزام کند.

گروهی متشکل از ۱۹ دانشمند و مهندس که از سوی ناسا برگزیده شده اند می گویند این مریخ نورد باید در پی یافتن نشانه های حیات در گذشته این سیاره باشد و نمونه هایی را گردآوری کند تا با خود به زمین بازگردانند.

لیندی الکینز تانتون، محقق موسسه کارنگی در واشنگتن و یکی از اعضای «گروه علوم تعریف ٢٠٢٠ مریخ» در مورد تکامل و تحولات سیاره ها پژوهش می کند. او در طی کنفرانس تلفنی ناسا در مورد پرسش خبرنگاران در مورد انگیزه اکتشافات علمی از این دست گفت «یکی از بزرگترین پرسش هایی که در ذهن نوع بشر مطرح می شود این است که آیا ما در این جهان تنها هستیم و این پرسشی است که ما امیدواریم بتوانیم با ماموریت ٢٠٢٠ مریخ پیشرفت های چشمگیری در آن زمینه داشته باشیم».

دانشمندان پس از اعزام مریخ نورد «Curiosity» ناسا که ماه اوت سال گذشته بر سیاره سرخ فرود آمد، پیروزی های چشمگیر و اکتشافات قابل توجهی کسب کرد و در پی شواهدی برآمدند تا در مورد علائم حیات و میکروب های زنده در پیشینه این سیاره بسیار کهن تحقیق کنند.

این گروه می گوید قدم بعدی تحقیق این که به واقع در جستجوی امضاهای زیستی برآیند که بقایا و آثار آنها در خاک و صخره های قدیمی این سیاره باقی مانده و اشکال بیولوژیکی شکل داده اند.

جک موستارد، رئیس «گروه علوم تعریف» و استاد علوم زمین شناسی در دانشگاه براون در رودآیلند می گوید اعضای گروه او در مورد تصمیم به جستجو در مورد نشانه های کنونی حیات در مریخ صحبت کردند.

کاوشگر جدید بیشتر در اندازه یک خودرو شش چرخه و شبیه نمونه پیشین خواهد بود، چون طراحی کاوشگرهای کنونی مقرون به صرفه خواهد بود. مریخ نورد ٢٠٢٠ قادر خواهد بود تا صخره های سیاره مریخ را بشکافد و نمونه برداری کند. اما این تیم می گوید هدف اصلی طراحی کاوشگر بعدی نمونه برداری و بازگرداندن آن به سیاره زمین در ماموریت بعدی است.

جان گرانزفلد، فضانورد پیشین مستقر در واشنگتن می گوید در حالی که ایده ماموریت مریخ نورد ٢٠٢٠ راه را برای انتخاب، گردآوری و نمونه برداری از خاک مریخ فراهم می کند اما به معنای دستیابی به نتیجه نهایی نخواهد بود.

او گفته است «من ایده احتمال سفرهای اکتشافی انسان ها به مریخ طی بیست سال آینده را رد نمی کنم، چون کاشفان روی سیاره مریخ قدم گذاشته اند. هدف نهایی فرود ستاره شناسان و دانشمندان علوم سیاره ها به سطح مریخ است».

این گروه همچنین اعلام کرده است که مریخ نورد ٢٠٢٠ باید به پیشبرد طرح های ناسا برای اکتشاف انسان در سال ٢٠٣٠ در این سیاره نیز کمک کند. ماموریت ٢٠٢٠ می تواند به دانشمندان کمک کنند تا خطراتی را که گرد و غبار مریخ پدید می آورند و نیز شیوه های گردآوری دی اکسیدکربنی را دریابند که به عنوان منبعی برای تولید اکسیژن و یا سوخت موشک مورد استفاده قرار می گیرد.

«گروه علوم تعریف ٢٠٢٠ مریخ» متشکل از کارشناسان دانشگاه ها، موسسات پژوهشی و ناسا هستند. آن ها بخش زیادی از سال ٢٠١٣ را صرف تدوین دستورالعمل های ماموریت ٢٠٢٠ مریخ کردند و گزارش ١٥٤ صفحه ای خود را روز سه شنبه منتشر کردند.
XS
SM
MD
LG