لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۳

مریخ نورد کنجکاوی آماده نخستین راه پیمایی طولانی


مریخ نورد آمریکائی Curiosity ، یاکنجکاوی، امروز پنجشنبه پیش از آنکه نخستین راه پیمائی طولانی خود را در سطح آن کره سرخ فام آغاز کند، باید یک رشته آزمایش های نهائی مکانیکی را پشت سر بگذارد.

مهندسین ناسا، آژانس فضائی آمریکا، از هفته گذشته این مریخ نورد را برای آزمایش ابزارهائی پیچیده و حساس ، از جمله دوربین بسیار قوی آن، و دستگاهی که قادر به تجزیه و تحلیل ترکیبات شیمیائی است، در نقطه ای ثابت ، نگاه داشته بودند. بازوی ۲ متر و ۱۰ سانتیمتری مریخ نورد نیز، که خاک و سنگ برداری بخشی از توانائی های آن است مورد آزمایش قرار گرفت.

مهندسین علاوه بر آزمایش های نهائی در مورد این بازوی رباتی، دوربین مریخ نورد را برای ضبط ویدیوئی از چگونگی عبور یکی از اقمار مریخ ، موسوم به فوبوس (Phobos) از مقابل خورشید، بکار می اندازند.

جنیفر تراسپیر(Jennifer Trosper) مدیر این عملیات روز چهارشنه به خبرنگاران گفت مریخ نورد کنجکاوی تمامی آزمایش ها را تاکنون تقریبا بی عیب و نقص پشت سر گذاشته است. به گفته وی این مریخ نورد شش چرخه، به آرامی راهی نقطه ای موسوم به Glenelg می شود، که دارای ترکیبی از سه لایه است. دانشمندان امیدوارند به سنگ و خاک کافی و لازم برای نخستین آزمایش های مریخ نورد Curiosity دسترسی پیدا کنند.

مریخ نورد کنجکاوی ماه گذشته، در آغاز یک ماموریت دو ساله و با این هدف در سطح کره مریخ فرود آمد که روشن کند آیا محیط این کره هیچگاه برای زندگی مساعد بوده است یانه. این مریخ نورد تا کنون مسیری ۱۰۹ متری را در جریان صعود به مقصد نهائی اش که مشرف بر یک دهانه آتش فشانی است، طی کرده است.
XS
SM
MD
LG