لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۹

رازداری ناسا پيرامون يافته های مريخ نورد


مريخ نورد کيورياسيتی يا «کنجکاوی» به نام خود معنی بخشيده است. اين مریخ نورد ناسا که در حال حرکت در اطراف مریخ است، ظاهرا اطلاعات بسيار جالبی را از سیاره سرخ فرستاده است که نمونه های خاک «چيزی» را نشان می دهد و بنا بر گفته های گوشه و کنار، «چیزی بزرگ» است. اما حداقل در حال حاضر، کسی مایل به فاش کردن آن نیست.

دانشمندان در «جت پروپالشن لابراتواری» ناسا در شهر پاسادنا سکوت کرده اند تا آنها آزمايشهای بيشتری را برای صحت و اطمينان بخشيدن به اين کشف انجام دهند. اما اين امر، یکی از رهبران این ماموریت را از حدس زدن متوقف نکرده است. جان گروتزينگر، محقق ارشد این ماموریت مریخ، می گويد که اين کشف حداقل برخی از آنچه را که ما درباره جهان می دانیم تغيير خواهد داد. او می گويد: «اين اطلاعات در کتب تاريخی نگارش خواهد شد».

آنچه می دانيم اين است که اطلاعات از نمونه های خاک تجزیه و تحلیل شده در ابزار تجزيه مريخ نورد - آزمايشگاهی که درون خود دارد به نام «SAM» - سرچشمه گرفته است و اگر آزمايش های بيشتر يافته را تاييد کنند، به احتمال زياد اين کشف، عنصری را که قبلا فکر نمی شد بر روی سياره سرخ وجود داشته باشد نمايان می کند.

البته، دلیلی که ناسا يافته ها را مخفی نگه داشته است، اين است که يافته ها ممکن است اشتباه باشند، اتفاقی که قبلا در ماموريت های ديگر رخ داده است.

جزيياتی در مورد اينکه چه مدت طول خواهد کشيد تا ما آگاهی پيدا کنيم در دست نيست، ولی گروتزينگر گفت: احتمالا چنيدين هفته ديگر طول می کشد تا گروه تحقيقاتی او يافته ها را در اختيار عموم قرار دهند.

از جاش ورهيس - The Slatest
XS
SM
MD
LG