لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۱

وجود صخره سفید مرموز بر سطح مریخ


دانشمندان ناسا تصویر صخره سفید مرموزی را بر سطح مریخ دیده اند. این صخره در تصاویری دیده می شود که به فاصله دو هفته از سطح آن سیاره گرفته شده، و شگفتی دانشمندان را برانگیخته است.

این تصاویر در میان تصویرهای معمولی است که به طور مرتب توسط مریخ نورد ناسا از سطح مریخ گرفته می شود و به مرکز ناسا در سطح زمین ارسال می شود.

این مریخ نورد که در منطقه ای بر سطح مریخ فرود آمده که مریدیانی پلانونم نام دارد و حدود یک دهه پیش در سیاره مریخ کشف شده، مریخ را در جستجوی آب می پیماید.

آنچه فضانوردان و مریخ شناسان ناسا را دچار شگفتی کرده، آن است که روز ۸ ژانویه، وقتی در حال تدارک برای استفاده از بازوی رباتیک این مریخ نورد بودند که نام آن «اپورتونیتی» (فرصت) است، تصویری را از این مریخ نورد دریافت کردند که توسط دوربین پانورامیک گرفته شده و در آن صخره سفیدی به اندازه یک شیرینی دونات به چشم می خورد که پس از دو هفته نیز در تصاویر ارسالی قابل مشاهده بود و از این روی توجه محققان ناسا را به خود جلب کرد.

ناسا طی بیانیه ای که روز سه شنبه در این خصوص منتشر کرده، این صخره را چنین توصیف کرده است: «بخش عمده سطح صخره به رنگ روشن است و رنگ آن در واقع به سفیدی می زند، و بخشی دیگر از آن نیز قرمز تیره است.»
XS
SM
MD
LG