لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

خواهر منوچهر بختیاری به صدای آمریکا: او فقط «دادخواهی» کرده است؛ جنگ ملت با جمهوری اسلامی ادامه دارد


صبا بختیاری، خواهر منوچهر بختیاری
صبا بختیاری، خواهر منوچهر بختیاری

صبا بختیاری، خواهر منوچهر بختیاری، در واکنش به پرونده‌سازی برای این زندانی دادخواه و صدور حکم ۱۸ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق، به صدای آمریکا گفت که او جز دادخواهی فرزندش و آب و خاک ایران کاری نکرده و «جنگ ما ملت» با جمهوری اسلامی بدون ترس از زندان ادامه دارد.

صبا بختیاری روز چهارشنبه ۲۰ دی در گفت‌وگو با صدای آمریکا گفت در حالی که تنها چند ماه از پایان حکم زندان فعلی منوچهر بختیاری باقی مانده، برای پدر دادخواه پویا بختیاری بر اساس «پرونده‌سازی» جدید و برگزاری «دادگاه یک‌طرفه» از طریق ویدئوکنفرانس، بدون حضور وکیل و داشتن حق دفاع، حکم ۱۸ سال زندان و (۷۴ ضربه) شلاق صادر کرده‌اند.

خواهر منوچهر بختیاری با اعلام این که حکم مذکور روز ۱۴ دی صادر شده و به زندان ابلاغ شده است، افزود: «با این که نزدیک به چهار سال در زندان بوده دوباره حکم جدید خیلی سنگین برایش صادر کرده‌اند. اکثر این اتهاماتی که به منوچهر بختیاری نسبت داده‌اند همان اتهام‌هایی است که سه سال و نیم قبل نیز با همین اتهامات محاکمه شد و حکم قطعی سه سال و شش ماه زندان، دو سال ممنوعیت خروج از کشور دو سال تبعید به بیرون از تهران و کرج برای او صادر شد.»

به گفته صبا بختیاری، پدر دادخواه پویا بختیاری، «در تمام این سال‌ها در انفرادی بوده» و «دو سال در تبعید در زندان قزوین بوده، اما اکنون در پرونده جدید به او اتهام تشکیل گروه وارد کرده‌اند.»

او تأکید کرد: «کدام تشکیل گروه؟ ما انگشت به دهن مانده‌ایم. واقعا وقاحت جمهوری اسلامی دیگر از حد گذشته است. چطور ممکن است کسی که داخل زندان است گروه تشکیل بدهد؟ و طبق چه مستنداتی این اتهامات را وارد می‌کنند؟ اعضای گروه چه کسانی هستند؟ چه سندی ارائه داده‌اند؟ چه دادگاهی تشکیل داده‌اند که بتوانند چنین اتهاماتی بزنند؟ یک دادگاه یک‌طرفه با ویدئو کنفرانس که خودشان اتهام زده‌اند اجازه دفاع ندادند اجازه حضور وکیل نبوده خودشان اتهام زده‌اند و خودشان حکم صادر کرده‌اند؟»

خواهر منوچهر بختیاری با بیان این که به او «اتهام اقدام علیه امنیت کشور را نسبت داده‌اند»، اضافه کرد: «کدام امنیت کشور؟ آیا ما در ایران امنیت داریم؟ برادر من چرا زندان است؟ برای این که پسرش را خود جمهوری اسلامی کشته است. شما دم از کدام امنیت می‌زنید؟ امنیتی که خودتان به روی مردم اسلحه می‌کشید؟ چطور ممکن است کسی را که نزدیک به چهار سال است در زندان است، برایش پرونده‌سازی جدید کنید و حکم جدید برایش صادر کنید؟»

صبا بختیاری همچنین عنوان کرد: «منوچهر بختیاری دادخواه است. وقتی بیرون از زندان بوده نه جزو گروهی بوده و نه حزبی. هرگز با هیچ گروه سیاسی هیچ کار خاصی نکرده و تنها دادخواه فرزندش بوده و دادخواه آب و خاک ایران.»

او با شرح وضعیت جسمی منوچهر بختیاری و بیماری‌هایی از جمله «مشکلات حاد گوارشی، سوراخ شدن روده و فتق» گفت که این زندانی دادخواه بنا بر حکم پزشکی قانونی باید فورا تحت عمل جراحی قرار بگیرد، اما با این که «وثیقه خواستند و بردیم، دادستان بدون این که دلیلی بیاورد، مخالفت کرد و امضا نکرد.»

خواهر منوچهر بختیاری، گفت «فرزند را می‌کشند و پدر و مادرش را زندانی می‌کنند» و «بعد دم از عدالت و امنیت کشور می‌زنند، این کار جمهوری اسلامی چیزی به جز وقاحت نیست.»

او همچنین درباره ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری که در زندان به سر می‌برد، گفت که برای او پنج سال و نیم زندان بریده شده و نمی‌دانیم دوباره چه پرونده‌سازی‌های جدیدی برای او انجام بدهند.»

عمه پویا بختیاری، جوانی که در جریان سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ با شلیک نیروهای جمهوری اسلامی به سرش کشته شد، در گفت‌وگو با صدای آمریکا تأکید کرد: «حرف ما به جمهوری اسلامی این است که این پایان راه نیست. الآن بتازانید. زور دست شماست. اسلحه دست شماست. اما این آخر راه نیست. ما از زندان شما نمی‌ترسیم. ما هم کوتاه نمی‌آییم. این جنگ ما ملت با شماست و این ادامه دارد.»

صبا بختیاری با تأکید بر این که «برادر من گناهی مرتکب نشده»، گفت که «تنها گناهش این بوده که گفته چرا فرزندش را که برای یک اعتراض ساده به خیابان آمده مغزش را متلاشی کردید و کشتید.»

این عضو دادخواه خانواده بختیاری همچنین با بیان این که جمهوری اسلامی «روز به روز بیشتر از قبل به قهقرا می‌رود»، افزود: «امیدوارم که دنیا نگاه کند و جنایت‌هایی را که شما مرتکب می‌شوید ببیند. امیدوارم دنیا بخواهد از احوالات زندانیان سیاسی خبر بگیرد.»

در پی پرونده‌سازی مقامات قضایی برای منوچهر بختیاری در زندان، دادگاه انقلاب اسلامی کرج پدر دادخواه پویا بختیاری را به «۱۸ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق» محکوم کرده است.

صبا بختیاری به صدای آمریکا گفت با وجود این که منوچهر بختیاری «وکیل دارد، اما وکیل هم دسترسی به او ندارد و حکم ۱۸ سال به زندان ابلاغ شده و امروز (چهارشنبه) به وکیلش تازه ابلاغ شد و حق اعتراض هم هنوز نمی‌دانیم دارد یا نه وکیل باید پیگیری کند.»

XS
SM
MD
LG