لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۲

پیکر ماندلا به روستای زادگاهش رسید


Mandela's Body Arrives in Hometown Village
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:43 0:00
پیکر نلسون ماندلا رئیس جمهوری پیشین آفریقای جنوبی در راه بازگشت به زادگاهش در روستای کونو، امروز به شهر امتاتا در استان ایسترن کیپ در شرق آن کشور رسید.
هنگام ورود پیکر ماندلا به فرودگاه امتاتا مارش نظامی نواخته شد.

قرار است مراسم تدفین رهبر پیشین آفریقای جنوبی روز یکشنبه در روستای کونو برگزار شود.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا از امتاتا، جمعیت تشییع کنندگان در مسیر فرودگاه امتاتا به روستای کونو لحظه به لحظه بیشتر می شود. به رسم آفریقایی، مراسم با هلهله و رقص و آواز، و تکان دادن پرچم ها همراه است؛ و بیشتر حال و هوای بزرگداشت زندگی ماندلا از آن احساس می شود تا سوگواری برای درگذشت وی.

پیش از ارسال جسد نلسون ماندلا به ایسترن کیپ، کنگره ملی آفریقا برای رهبر فقید آفریقای جنوبی در پایگاه هوایی واترکلوف در نزدیکی پرتوریا مراسم یادبودی برگزار کرد.

در این مراسم ماندلا ماندلا – نوه پسری نلسون ماندلا – گفت پدربزرگش همواره، و حتی پس از بازنشستگی از مشاغل سیاسی، برای بهبود وضع زندگی مردم تلاش می کرد:‌ «این چهره جهانی حتی بعد از این که دموکراسی را برای مردم آفریقای جنوبی به ارمغان آورد، از پا ننشست و به طور خستگی ناپذیری برای بهبود زندگی مردم تلاش می کرد. بعد از این که از سیاست کناره گرفت، توجهش معطوف مسائل اجتماعی از قبیل اچ آی وی و ایدز و رفاه کودکان کشور شد.»

مقامات آفریقای جنوبی می گویند در سه روزی که پیکر ماندلا در ساختمان یونیون شهر پرتوریا بود، نزدیک به یکصدهزار نفر برای وداع با وی به پرتوریا رفتند.
برخی تلاش می کردند تا پیش از پایان وقت، با عبور از صف پلیس امنیتی به جسد ماندلا نزدیک شوند. هجوم مردم باعث شد که عده ای برزمین بیفتند، ولی پلیس موفق شد به سرعت نظم را برقرار کند.

دکتر مولومبا، یکی از افرادی که به پرتوریا رفته بود به صدای آمریکا گفت: «نمی خواستم آخرین فرصت را برای دیدن نلسون ماندلا از دست بدهم. ساعت چهار صبح خودم را به اینجا رساندم؛ چون دیروز که ساعت ۱۱ رسیدم، نتوانستم وارد سالن شوم.»

محل آخرین وداع با رهبر محبوب و ضدآپارتاید آفریقای جنوبی آمفی تئاتر ساختمان یونیون، در مقر حکومت بود، همان محلی که نلسون ماندلا پس از گذراندن بیست و هفت سال زندان برای مبارزه با حکومت اقلیت سفیدپوست بر کشورش، سال ۱۹۹۴ در آن سوگند ریاست جمهوری را ادا کرده بود.

رهبر پیشین آفریقای جنوبی روز پنجم دسامبر پس از یک دوره طولانی بیماری درگذشت. وی هنگام مرگ ۹۵ سال داشت.

XS
SM
MD
LG