لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۴

رهبران جهان درباره ماندلا چه گفتند؟


باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا(چپ)، رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا (وسط)، دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل(راست)
باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا(چپ)، رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا (وسط)، دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل(راست)
بیش از ۹۰ رهبر جهان، روز سه شنبه در مراسم بزرگداشت یاد و خاطره نلسون ماندلا، رئیس جمهوری سابق آفریقای جنوبی و نماد مبارزه با آپارتاید در ژوهانسبورگ گرد آمدند و بسیاری از آنان در این مراسم عظیم سخنرانی کردند.
آنچه در زیر می آید جملاتی کوتاه از نطق برخی از این میهمانان ممتاز است.

* جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی:‌ ماندلا یک «مبارز شجاع آزادی بود که نگذاشت ظلم رژیم آپارتاید» مانع راه رسیدن به آزاد شود.

* باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا:‌‌ «ماندلا قدرت عمل، و خطر کردن به خاطر اهداف را به ما نشان داد.»

* بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد:‌ «شور و اشتیاق او بیش از هر چیز برجسته است. او از بی عدالتی عصبانی بود، و نه از افراد.»

* دیلما روسف، رئیس جمهوری برزیل: «مبارزه او فراتر از مرزهای کشورش رفت و الهام بخش مردان و زنان و جوانان جهان در مبارزه برای استقلال و عدالت اجتماعی شد.»

* پراناب موخرجی، رئیس جمهوری هند:‌ «او آخرین نفر از غول هایی بود که مبارزه جهانی علیه استعمار را رهبری کردند و مبارزه او اهمیت ویژه ای برای ما دارد.»

* رائول کاسترو، رئیس جمهوری کوبا:‌ «ماندلا مردمش را در مبارزه علیه آپارتاید رهبری کرد تا راه را برای یک آفریقای جنوبی جدید هموار کند، آفریقای جنوبی متحد و بدون تبعیض نژادی.»

* لی یوآنچائو، معاون ریاست جمهوری چین:‌ «مردم چین همواره یاد تلاش های فراوان او برای دوستی و مناسبات چین و آفریقای جنوبی گرامی خواهند داشت.»
XS
SM
MD
LG