لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۰

ادامه ادای احترام به نلسون ماندلا


دهها هزار نفر در ژوهانسبورگ کالبد ماندلا را از یک بیمارستان نظامی تا ساختمان رسمی دولت تشییع کردند.

بیش از ۶۰ هزار تن برای ادای احترام به نلسون ماندلا در مراسم یادبود و ترحیم وی شرکت کرده اند. گروه بزرگی از شرکت کنندگان در این مراسم کالبد ماندلا را از یک بیمارستان نظامی تا ساختمان رسمی دولت تشییع کردند.

اعضای خانواده آقای ماندلا بامداد چهارشنبه کالبد وی را دیدند و مردم هم می توانند تا روز جمعه او را ببینند و ادای احترام کنند. پیکر وی تا آخر این هفته، در پایان هر روز به بیمارستان نظامی که وی در آن بستری بود منتقل می شود و بامداد روز بعد مجددا به ساختمان دولت برده می شود.

سوگواران این رهبر بزرگ مبارزه با تبعیض نژادی روز سه شنبه در مراسم یادبود وی در ژوهانسبورگ به یاد و به پاس ثمرات زندگی وی به رقص و پایکوبی پرداختند.

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل،‌ گفته است که جهان قهرمانی بزرگ و یکی از رهبران و معلمان بزرگ عصر حاضر را از دست داده و مرگ او، فقدان بزرگی است. بان خطاب به مردم آفریقای جنوبی گفت:«شما یک پدر را از » دست داده اید. آفریقای جنوبی قهرمان خود را از دست داده است.

رئیس جمهوری آمریکا طی سخنان خود در مراسم یادبود نلسون ماندلا گفت: «ماندلا به یادمان می آورد که [بسیاری امور] ناممکن به نظر می رسند، اما انجام پذیرند.» باراک اوباما افزود: « ماندلا به ما آموخت که می توانیم دنیایمان را نه بر مبنای تفاوت هایمان، که بر پایه امیدهای مشترکمان بنیان نهیم.»

جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی، در سخنان خود یادآور شد که مراسم تشییع ماندلا همزمان با بیستمین سالگرد اعطای جایزه نوبل صلح به وی برگزار شده است.

مراسم یادبود ماندلا تا ده روز پس از ۱۵ دسامبر(زمان خاکسپاری وی) ادامه خواهد یافت.
XS
SM
MD
LG