لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۴۳

دریافت علائم بیشتر از جعبه سیاه احتمالی هواپیمای مالزی


آنگوس هوستون مسوول نهاد هماهنگ کننده جستجوهای بین المللی برای یافتن هواپیمای گمشده مالزی
آنگوس هوستون مسوول نهاد هماهنگ کننده جستجوهای بین المللی برای یافتن هواپیمای گمشده مالزی
مقامات نیروی دریایی استرالیا و آمریکا گفتند سیگنال های صوتی بیشتری دریافت کرده اند که ممکن است از جعبه سیاه هواپیمای گمشده مالزی پخش می شود. اما آنها تاکید می کنند تا زمانی که قطعه ای از هواپیمای پرواز ۳۷۰ روی آب های اقیانوس هند و یا زیر آب ها پیدا نشود نمی توانند محل هواپیما را تایید کنند.

مقامات روز دوشنبه گفتند پخش نشانه های صوتی جعبه سیاه آنها را دلگرم کرده است اما هنوز هیچ نشانه روشنی از اینکه هواپیما کجا می تواند باشد در اختیار ندارند.

تاکنون بهترین نشانه ای که در جستجوهای یک ماه اخیر برای یافتن این هواپیما بدست آمده مربوط به تجهیزات یابنده جعبه سیاه نیروی دریایی آمریکا است که کشتی نیروی دریایی استرالیا از آن استفاده می کند. این دستگاه در آب های عمیق ۱۵۰۰ کیلومتری شمال غرب شهر پرت استرالیا کشیده شده تا سیگنال های جعبه سیاه را پیدا کند.

آنگوس هوستون، مسوول تیم هماهنگ کننده جستجوهای بین المللی هواپیمای گمشده در استرالیا گفت اولین سیگنال های صوتی روی فراکس ۳۷.۵ هرتز به مدت ۲ ساعت و ۲۰ دقیقه دریافت شد و دومین سیگنال های صوتی به مدت ۱۳ دقیقه شنیده شد.

یک کشتی نیروی دریایی بریتانیا به نام «اچ.ام.اس اکو» نیز به آب های منطقه ای می رود که اکنون کشتی چینی «هایشون ۰۱» در آنجا مشغول جستجو است. آن کشتی چینی نیز با استفاده از تجهیزات آویزان در کنار خود روز جمعه و شنبه امواجی صوتی را به فاصله دو کیلومتر از هم پیدا کرد.

هوستون گفت کشتی ها سعی دارند به سرعت امواج بیشتری دریافت کنند پیش از آنکه باتری جعبه سیاه هواپیما تمام شود. هوستون گفت اکنون ۳۱ روز، یعنی یک روز بیشتر از آنچه در مورد عمر باتری جعبه سیاه تبلیغ شده، گذشته است و ما امیدواریم که عمر باتری مقدار بیشتری طول بکشد.

مقامات نیروی دریایی استرالیا می گویند جستجوگران امیدوارند در صورت دریافت سیگنال های بیشتر جستجو در کف اقیانوس را آغاز کنند.

در منطقه ای که سیگنال های صوتی دریافت شده کف اقیانوس ۴۵۰۰ متر از سطح آن فاصله دارد. این نهایت عمقی است که دستگاه خودکار جستجوهای زیر آب قادر است در آن فعالیت کند.

مقامات می گویند ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد که در چنین عمقی اثری از هواپیما پیدا شود.

هواپیمای پرواز ۳۷۰ مالزی از نوع بویینگ ۷۷۷ هشتم ماه مارس با ۲۳۹ سرنشین به طور مرموزی در مسیر کوالالامپور به پکن ناپدید شد. بیشتر مسافران آن هواپیما چینی بودند.
XS
SM
MD
LG