لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۲

طرح اتهامات علیه یکی از خلبانان پرواز ۳۷۰


خلبانان نیروی دریایی اندونزی در جستجوی هواپیمای ناپدید شده بویینگ مسافربری مالزیایی
خلبانان نیروی دریایی اندونزی در جستجوی هواپیمای ناپدید شده بویینگ مسافربری مالزیایی
ارتش مالزی از گزارش های رسانه ای پیشین که خبر می دادند این نیرو هواپیمای مسافربری ناپدید شده مالزی را بسیار دورتر از مسیر اصلی خود ردیابی کرده است، فاصله گرفت و بر ابهامات پیرامون محل احتمالی هواپیما افزود.

فرمانده نیروی هوایی مالزی در بیانیه ای که روز چهارشنبه منتشر شد گفته است او نمی تواند این مورد را رد کند که هواپیمای مسافربری مالزی از مسیر خود تغییر جهت زیادی داده بود، اما گزارش رسانه ای که گفته است ارتش هواپیما را بر فراز تنگه مالاکا ردیابی کرده، «به روشنی یک گزارش غیر دقیق و غلط است.»

تنگه مالاکا در سواحل غربی شبه جزیره مالزی قرار دارد و صدها کیلومتر دورتر از جایی است که ماموران کنترل پروازهای غیرنظامی برج مراقبت تماس خود را با هواپیمای ناپدید شده بویینگ ۷۷۷ از دست دادند.

جستجوهای اولیه برای پیدا کردن هواپیما ابتدا بیشتر بر دریای جنوب چین متمرکز بود که در سواحل شرقی مالزی قرار دارد.

بویینگ ۷۷۷ مسافربری مالزیایی که قرار بود از کوالالامپور به پکن برود، ساعتی پس از پرواز، با ۲۳۹ مسافر از صفحه رادار بدون هیچگونه تماسی که از وضعیت هواپیما اطلاع دهد، صبح شنبه ناپدید شد.

روز چهارشنبه، جستجوها برای یافتن این هواپیما و یا بقایای آن وارد پنجمین روز شد و بسیاری از خانواده های مسافران هواپیما از عدم دریافت پاسخ از سوی مسوولان و یا دریافت اطلاعات متناقض صبوری خود را از دست می دهند.

روز چهارشنبه در پکن، خانواده یکی مسافران که خود را لی معرفی کرد، در دیدار با نمایندگان دولت مالزی گفت احساس می کند به اندازه کافی اطلاعات دریافت نکرده است.

دولت چین نیز انتشار اطلاعات متناقض را بسیار پر هرج و مرج خواند.

در همین حال، اتهامات جدیدی در مورد سابقه رفتاری یکی از خلبانان هواپیمای پرواز ناپدید شده منتشر شد. جونتی روس، یک زن اهل آفریقای جنوبی به شبکه کانال نه استرالیا گفت دو سال پیش در یک پرواز، فارق عبدلحمید، خلبان اصلی، او و یک زن دیگر را به کاکپیت هواپیما دعوت کرد.

روس چندین عکس را از آن کاکپیت نشان داد که در آن خود را به فارق و کمک خلبانش نشان می داد. این زن اهل آفریقای جنوبی گفت در طول مسیر کوالالامپور به تایلند در دسامبر ۲۰۱۱ در کاکپیت هواپیما با خلبانان خوشگذرانی کرده است.

شرکت خطوط هواپیمایی مالزی در بیانیه ای اعلام کرد که از اتهامات شوکه شده است و آن را «بسیار جدی» می گیرد. این شرکت گفته است صحت تصاویری که روس نشان داده را هنوز نتوانسته تایید کند.
XS
SM
MD
LG