لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

مجید خادمی با حکم خامنه‌ای رئیس سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران شد


مجید خادمی، رئیس سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی
مجید خادمی، رئیس سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

در ادامه عزل و نصب‌ها در سپاه پاسداران، برخی رسانه‌ها در ایران گزارش داده‌اند که مجید خادمی با حکم آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی به عنوان رئیس سازمان حفاظت اطلاعات سپاه منصوب شده است.

این سومین تغییر مقامات ارشد سپاه پاسداران است که در روزهای گذشته با برکناری حسین طائب رئیس سازمان اطلاعات سپاه آغاز شد و پس از آن فرمانده «یگان حفاظت ولی امر» تغییر کرد.

هرچند که خبرگزاری‌های وابسته به دولت و سپاه پاسداران هنوز این خبر را رسما اعلام نکرده‌اند، اما چند وب‌سایت خبری در ایران روز دوشنبه ششم تیر گزارش دادند که در اواخر هفته گذشته مجید خادمی که پیش از این رئیس سازمان حفاظت اطلاعات وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بوده، به عنوان رئیس سازمان اطلاعات سپاه معرفی شده است.

«مقابله با جاسوسی در داخل سپاه» و «جلوگیری از نفوذ جریان‌های ناهمسو با خط مشی آن» و همچنین «جلوگیری از راه یافتن اطلاعات محرمانه به خارج از سپاه» و «نظارت سیاسی و امنیتی بر فرماندهان و پرسنل سپاه پاسداران» از جمله وظایف سازمان حفاظت اطلاعات سپاه برشمرده شده است.

با برکناری حسین طائب در روز دوم تیر، محمد کاظمی به عنوان جانشین او در سمت رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران معرفی شد.

روز چهارم تیر نیز روابط عمومی سپاه پاسداران از جانشینی حسن مشروعی‌فر به جای ابراهیم جباری به عنوان فرمانده «سپاه حفاظت ولی امر» که یگان ویژه مسئول حفاظت فیزیکی از رهبر جمهوری اسلامی، بیت او و ساختمان‌های زیرمجموعه نهاد رهبری جمهوری اسلامی است، خبر داد.

در ماه‌های گذشته خبر مرگ برخی از فرماندهان سپاه پاسداران و یا کارکنان ارشد برخی از مجتمع‌های نظامی جمهوری اسلامی با کاربری‌های خاص در شهرهای مختلف ایران بارها انتشار یافته، اما مقامات حکومتی در بیشتر موارد تلاش کرده‌اند تا آنها را «حادثه» یا رویدادی «در دست بررسی» اعلام کنند.

تغییرات در سطوح بالای اطلاعاتی و حفاظتی سپاه پاسداران در شرایطی صورت می‌گیرد که بحث «نفوذ» سازمان‌های جاسوسی خارجی در دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی جمهوری اسلامی، به‌ویژه دستگاه اطلاعاتی اسرائیل، موساد، به شدت افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG