لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۴

مهوش ثابت، زندانی بهائی، «با حکم قاضی» از تماس تلفنی و ملاقات با خانواده محروم شد


مهوش ثابت، شهروند بهائی
مهوش ثابت، شهروند بهائی

مقامات قضایی جمهوری اسلامی مهوش ثابت، از مدیران پیشین «جامعه بهائی ایران» را که در بند زنان زندان اوین به سر می‌برد، از تماس تلفنی و ملاقات با خانواده محروم کرده‌اند.

هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یک‌شنبه ۱۷ تیر گزارش داد که مهوش ثابت (شهریاری) «با حکم قاضی پرونده» از روز شنبه ۱۶ تیر «از امکان برقراری تماس تلفنی و ملاقات با خانواده محروم شده است.»

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانی عقیدتی درباره محرومیت مهوش ثابت از حق تماس و ملاقات با خانواده، به هرانا گفته که «مسئولان زندان به خانم ثابت اعلام کردند که با حکم قاضی پرونده، وی از امکان برقراری تماس تلفنی و ملاقات با خانواده محروم شده است.»

بنا بر این گزارش، مقامات زندان به خانم ثابت اعلام کرده‌اند که این محرومیت به دلیل «انتشار مطالبی» درباره این شهروند ایرانی بهائی «توسط برخی از رسانه‌های خارج از ایران» است.

مهوش ثابت (شهریاری) آذر ۱۴۰۱ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران که ریاست آن را «ایمان افشاری» به عهده دارد، با اتهام «تشکیل و اداره دسته یا جمعیت به قصد بر هم زدن امنیت کشور» به «۱۰ سال حبس، دو سال ممنوعیت خروج از کشور، منع سکونت در تهران، ممنوعیت از فعالیت در گروه‌های اجتماعی، و مصادره شماری از ابزار دیجیتال» محکوم شد و شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران این رأی را بی کم و کاست تأیید کرد.

شهروندان بهائی بعد از انقلاب ۱۳۵۷ با محرومیت‌های گسترده‌ای از جمله اخراج از مشاغل دولتی، مصادره اموال، پلمب محل کسب، محرومیت از تحصیل، و تخریب گورستان‌ها مواجه بوده‌اند.

بر پایه گزارش سالانه کمیسیون «آزادی مذهبی بین‌المللی» متعلق به سال گذشته میلادی، سرکوب، خشونت، تبعیض و انگ‌زنی اجتماعی حکومت اتداویران علیه شهروندان بهائی تشدید شده است.

کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی بین‌المللی هم از تشدید فشار بر اقلیت‌های مذهبی در ایران و کارزار جمهوری اسلامی در بازداشت بهائیان ابراز نگرانی کرده است.

در روزهای گذشته ۱۰ تن از زندانیان سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین در بیانیه‌ای اعلام کردند که دیدگاه‌های سیاسی‌شان مانع حمایت از «هم‌وطنان بهائی» نمی‌شود و تا پایان «رنج مضاعفی»‌ که بر این دسته از شهروندان ایران تحمیل می‌شود، کنارشان می‌ایستند.

XS
SM
MD
LG