لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۴

اتحادیه اروپا از حکومت ایران خواست «آزار و اذیت» بهائیان را متوقف کند


اتحادیه اروپا، همراه با بیش از ۵۰ نماینده مجلس و سناتور از کشورهای اروپایی، از جمهوری اسلامی خواست آزار و اذیت بهائیان را متوقف کند.

به گزارش پایگاه اینترنتی جامعه جهانی بهائی، بیانیه اتحادیه اروپا در پاسخ به یک سؤال پارلمانی در پارلمان اروپا صادر شد و تصریح می‌کند: «اتحادیه اروپا قاطعانه از مقامات ایرانی می‌خواهد نسبت به برخورداری کامل همه ایرانیان» از جمله اقلیت‌هایی مانند بهائیان از حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین اطمینان حاصل کنند.

همزمان، شماری از نمایندگان پارلمان اروپا از «تشدید حملات» علیه زنان بهائی در ایران ابراز نگرانی کردند.

آنها با تاکید بر این‌که زنان بهائی در حال حاضر «دو سوم زندانیان بهائی» را در جمهوری اسلامی تشکیل می‌دهند، اعلام کردند که « ۷۲ نفر از ۹۳ بهائی که از اسفند ۱۴۰۲ به این سو دادگاه احضار شده‌اند، زن هستند.»

نمایندگان پارلمان همچنین تأکید کردند که مقامات جمهوری اسلامی باید «آزادی، اشتغال، آزادی انجمن و بیان، مالکیت، آموزش و دفن بدون تبعیض یا پیش‌داوری» را رعایت کنند.

راشل بایانی، نماینده جامعه جهانی بهائی (بی.آی.سی) در نهادهای اروپایی در بروکسل، گفت: «ما از این بیانیه قدرتمند که نشان‌دهنده نگرانی شدید و روزافزون در اروپا نسبت به وضعیت بهائیان در ایران است، استقبال می‌کنیم.»

پیش از این پایگاه پژوهشی «داده‌های باز ایران» اعلام کرده است از ابتدای استقرار جمهوری اسلامی تاکنون «دست‌کم ۲۲۵ بهائی به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم توسط جمهوری اسلامی کشته شده‌اند.»

شهروندان بهائی بعد از انقلاب ۱۳۵۷ با محرومیت‌های گسترده‌ای از جمله اخراج از مشاغل دولتی، مصادره اموال، پلمب محل کسب، محرومیت از تحصیل، و تخریب گورستان‌ها مواجه بوده‌اند.

بر پایه گزارش سالانه کمیسیون «آزادی مذهبی بین‌المللی» متعلق به سال گذشته میلادی، سرکوب، خشونت، تبعیض و انگ‌زنی اجتماعی حکومت علیه شهروندان بهائی تشدید شده است.

کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی بین‌المللی هم از تشدید فشار بر اقلیت‌های مذهبی در ایران و کارزار جمهوری اسلامی در بازداشت بهائیان ابراز نگرانی کرده است.

XS
SM
MD
LG