لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۹

دو زن بهائی دربابل به اتهام «اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی» محاکمه شدند


شعبه اول دادگاه انقلاب بابل روز چهارشنبه ۱۳ تیر سوزان عید محمدزادگان و نیوشا بدیعی ثابت، شهروندان بهائی، را محاکمه کرد.

به گزارش منابع حقوق بشری، اتهامات این دو شهروند «اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی» و «تبلیغ علیه نظام» عنوان شده است.

سوزان عید محمدزادگان و نیوشا بدیعی ثابت در مردادماه ۱۴۰۲ بازداشت و حدود یک ماه بعد در شهریور ماه با قرار وثیقه آزاد شده بودند.

دادگستری استان مازندران در شهریور سال گذشته از پلمب دو مدرسه و چند مرکز آموزشی و ورزشی در بابل به اتهام «تبلیغ دیانت بهائی» و بازداشت دو تن از مربیان بهائی خبر داده بود.

این در حالی‌ است که به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، منابع آگاه این اتهام را رد کرده و گفته بودند در این مراکز که مهد کودک بوده‌اند هیچگونه فعالیت تبلیغی دینی انجام نمی‌شده است.

نیوشا بدیعی، روانشناس و از فعالان شناخته شده جامعه بهائی در ایران، پیشتر هم به دلیل فعالیت‌هایش بازداشت شده است.

بتازگی اتحادیه اروپا و دهها تن از اعضای پارلمان اروپا نسبت به سرکوب بهائیان بویژه زنان بهائی به وسیله جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کردند.

شماری از سناتورها و اعضای پارلمان کشورهای اروپایی روز ۷ تیرماه در بیانیه‌ای مشترک با اشاره به تشدید فشارها علیه زنان بهائی در ایران، خواستار توقف فوری آزار و اذیت بهائیان از سوی جمهوری اسلامی و آزادی تمام زندانیان بهائی شدند.

کمیسیون اروپا هم روز ۲۹ خرداد از مقامات جمهوری اسلامی خواست شرایط برخورداری تمامی شهروندان ایران، شامل اقلیت‌های نژادی، زبانی و مذهبی همچون بهائیان، از حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین را فراهم کنند.

شهروندان بهائی بعد از انقلاب ۱۳۵۷ با محرومیت‌های گسترده‌ای از جمله اخراج از مشاغل دولتی، مصادره اموال، پلمب محل کسب، محرومیت از تحصیل، و تخریب گورستان‌ها مواجه بوده‌اند.

بر پایه گزارش سالانه کمیسیون «آزادی مذهبی بین‌المللی» متعلق به سال گذشته میلادی، سرکوب، خشونت، تبعیض و انگ‌زنی اجتماعی حکومت جمهوری اسلامی علیه شهروندان بهائی تشدید شده است.

کمیسیون آمریکا در امور آزادی‌های مذهبی بین‌المللی هم از تشدید فشار بر اقلیت‌های مذهبی در ایران و کارزار جمهوری اسلامی در بازداشت بهائیان ابراز نگرانی کرده است.

XS
SM
MD
LG