لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۴

پادشاه اردن نسبت به احتمال وخامت اوضاع در خاورمیانه هشدار داد


ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن. آرشیو
ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن. آرشیو

پادشاه اردن روز سه شنبه ۲۵ مهر نسبت به آنچه شرایط وخیم منطقه خاورمیانه در صورت گسترش درگیری بین اسرائیل و حماس به کشورهای دیگر» نامید، هشدار داد.

به گزارش «تایمز آف اسرائیل»، ملک عبدالله دوم که پس از دیدار با اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، در شهر برلین سخن می گفت، افزود: «تمام منطقه در آستانه سقوط است» و افزود که نیازمند تلاش بسیار هستیم تا اطمینان یابیم که به آن نقطه نخواهیم رسید.

اولاف شولتز، که قرار است اواخر روز سه شنبه از اسرائیل دیدار کند، به گروه حزب الله لبنان و ایران هشدار داد که در این درگیری مداخله نکنند.

آقای شولتز، نخستین رئیس دولتی خواهد بود که از زمان حمله شبه نظامیان حماس به جنوب اسرائیل در ۱۵ مهر، به اسرائیل سفر می‌کند.

در این حمله بیش از ۱۳۰۰ اسرائیلی که اکثر آنها غیر نظامی بودند، کشته شدند. پس از این حمله، ارتش اسرائیل حملات به غزه را آغاز کرد. به گفته مقام های حماس، در پی حملات اسرائیل به غزه هم حدود ۲۶۰۰ تن کشته شده اند. با این حال، مقام های آن کشور می گویند که حملات متوجه اهداف حماس است و این گروه را متهم به استفاده از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی می کنند.

قرار است جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، نیز روز چهارشنبه ۲۶ مهر از اسرائیل دیدار کند.

آنتونی بینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در این مورد گفته است که آقای بایدن «ضمن تاکید بر همبستگی ایالات متحده با اسرائیل و تعهد آهنین ما نسبت به امنیت این کشور، مجددا به طور شفاف به هر بازیگر، دولت یا غیردولتی که بخواهد از این بحران برای حمله به اسرائیل سوء استفاده کند، پیام بدهد که در تصمیم خود به جد، تجدیدنظر کند.»

به گفته او، «جو بایدن به اسرائیل می‌آید تا با تاکید دوباره بر حق و وظیفه اسرائیل در دفاع از مردم خود در برابر حماس و سایر تروریست‌ها، نیازهای این کشور برای دفاع از مردمش را بررسی و با همکاری کنگره این نیازها را برآورده کند.»

XS
SM
MD
LG