لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۹

بوریس جانسون از سمت نخست‌وزیری بریتانیا خداحافظی کرد


 بوریس جانسون در سخنرانی خداحافظی خود در برابر ساختمان شماره ۱۰ خیابان داونینگ در شهر لندن
بوریس جانسون در سخنرانی خداحافظی خود در برابر ساختمان شماره ۱۰ خیابان داونینگ در شهر لندن

بوریس جانسون روز سه‌شنبه به سه سال پرتلاطم خود در مقام نخست وزیری بریتانیا پایان داد و میراثی پرچالش را برای جایگزین خود، لیز تراس، باقی گذاشت.

جانسون که به دلیل یک سلسله رسوایی توسط حزب محافظه کار خود برکنار شد در سخنانی در برابر اقامتگاه سنتی نخست وزیران بریتانیا در برابر ساختمان شماره ۱۰ خیابان داونینگ در شهر لندن بر حفظ یکپارچگی کشور و پشتیبانی از نخست‌وزیر جدید تاکید کرد.

به دنبال این سخنرانی بوریس جانسون به همراه لیز تراس رهسپار اسکاتلند شدند تا در کاخ سلطنتی بالمورال با ملکه الیزابت دوم دیدار کنند. براساس تشریفات دربار بریتانیا در این دیدار جانسون استعفانامه خود را تسلیم کرد و ملکه بریتانیا تراس را مامور تشکیل دولت نمود.

دیدار لیز تراس با ملکه الیزابت دوم در کاخ بالمورال
دیدار لیز تراس با ملکه الیزابت دوم در کاخ بالمورال

خانم تراس ۴۷ ساله که پیشتر در دولت جانسون عهده‌دار سمت وزارت خارجه را داشت، با دورنمای یک رکود اقتصادی طولانی و بحران انرژی مواجه است. خانم تراس که چهارمین نخست وزیر محافظه کار بریتانیا طی ۶ سال گذشته است وعده داده است که با انجام اقداماتی جسورانه کشورش را از دورانی دشوار بگذراند.

طرح خانم تراس برای رونق بخشیدن به اقتصاد از طریق کاهش مالیاتها و فراهم آوردن دهها میلیارد پوند برای توقف افزایش قیمتهای انرژی، مخالفان بسیاری دارد. کارشناسان میگویند کاهش مالیات موجب افزایش تورم جاری که هم اینک فراتر از ۱۰ درصد است خواهد شد.

جانسون در سخنرانی خداحافظی‌اش در سه‌شنبه با اشاره به دستاوردهای خود همانند برنامه واکسیناسیون عمومی در مبارزه با همه‌گیری کرونا بر حمایت خوداز اوکراین در خلال تهاجم روسیه به این کشور تاکید درحالیکه هیچ اشاره‌ای به دلایل استعفا و ناکامی‌های دولت خود نکرد.

دوره نخست‌وزیری جانسون یکی از پرماجراترین دوران سیاسی در بریتانیا بود و رسوایی‌های پی‌درپی و افزایش فشار از سوی هم‌حزبی‌های او، سرانجام باعث شد جانسون تن به استعفا دهد.

XS
SM
MD
LG