لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۰

بلینکن: درها به‌روی نیوزلند برای مشارکت در پروژه نظامی «اوکوس» باز است


دیدار وزیر امور خارجه آمریکا (چپ) و نخست وزیر نیوزلند.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز پنجشنبه گفت درها به‌روی نیوزیلند باز است تا با پروژه تولید و توسعه تسلیحات «اوکوس» AUKUS بین ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا همکاری کند.

پروژه چند مرحله ای اوکوس که در ماه مارس از آن رونمایی شد، عمدتا مربوط به زیردریایی های پیشرفته هسته ای است و قرار است تا در اواخر دهه ۲۰۳۰ با همکاری نزدیک امریکا، بریتانیا و استرالیا به بهره برداری برسد.

به گزارش رویترز، بلینکن در یک کنفرانس مطبوعاتی در ولینگتون گفت: «درها برای نیوزیلند و دیگر شرکای تجاری باز است تا در آینده با آنها همکاری کنند.»

او گفت: «ما مدت‌هاست که روی مهم‌ترین مسائل امنیت ملی با هم کار کرده‌ایم. و بنابراین همانطور که گفتم، همانطور که اوکوس را توسعه می‌دهیم، درها برای تعامل باز است.»

بلینکن به عنوان بخشی از سفر به سه کشور در حوزه اقیانوسیه به نیوزیلند رفته است.

او در نیوزلند با کریس هیپکینز، نخست وزیر نیوزلند و نانایا ماهوتا، وزیر امور خارجه این کشور دیدار کرد. بلینکن اواخر پنجشنبه به استرالیا سفر خواهد کرد؛ جایی که قرار است محل برگزاری بزرگترین رزمایش نظامی آمریکا و استرالیا باشد.

بر اساس توافق اوکوس، استرالیا سه زیردریایی هسته‌ای تهاجمی از آمریکا خریداری خواهد کرد. این بخشی از قرارداد سه‌جانبه و چند دهه‌ای استرالیا، آمریکا، و بریتانیا است که با هدف تقویت حضور متحدان در منطقه آسیا-اقیانوسیه همزمان با جسورتر شدن چین از نظر نظامی انجام می‌شود.

تا اوایل دهه ۲۰۳۰، استرالیا حداقل سه فروند، و شاید هم پنج فروند، زیردریایی مجهز به انرژی هسته‌ای آمریکا را خریداری خواهد کرد که به‌طور متعارف برای شکار و حمله به زیردریایی‌های دیگر طراحی شده‌اند.

این سه کشور در عین حال برای تولید یک زیردریایی تهاجمی جدید همکاری خواهند کرد؛ پروژه‌ای که ممکن است دو دهه طول بکشد.

امضای این قرارداد مشارکت با انتقاد چین مواجه شد و این کشور واشنگتن را به «برانگیختن رقابت و تقابل» متهم کرده است.

با این حال به عقیده کارشناسان، رویکرد خصمانه چین در منطقه اقیانوس آرام از دلایل مهم شکل‌گیری توافق میان این سه کشور است.

XS
SM
MD
LG