لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۶

پژوهش جدید: سالم زندگی کنید، شانس ابتلا به سرطان روده بزرگ کاهش می‌یابد


سرطان روده بزرگ دومین کشنده ترین سرطان در آمریکا است
سرطان روده بزرگ دومین کشنده ترین سرطان در آمریکا است

پژوهش های جدید نشان می دهد که اگر مبتلایان به سرطان روده بزرگ، پس از درمان زندگی سالمی پیشه کنند، خطر بازگشت سرطان و مرگ از آن را تا ۴۰ درصد کاهش می دهند.

این یافته ها، پیش از کنفرانس «جامعه (آنلکولوژی) سرطان شناسی بالینی آمریکا»، یکی از بزرگترین گردهمایی های متخصصان سرطان شناسی بالینی در جهان، منتشر شد.

پژوهشگران از دانشگاه کالیفرنیا - سان فرانسیسکو، داده های جمع آوری شده از هزار بیمار مبتلا به نوع پیشرفته سرطان روده بزرگ را از سراسر آمریکا، از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۱ تجزیه و تحلیل کردند. و داوطلبان از ۱۳ انستیتو را در طول ۷ سال مورد ارزیابی قرار دادند.

در طول این پژوهش از شرکت کنندگان خواسته شد تا در یک پرسشنامه از شرایط زندگی شان بنویسند و اینکه آیا نحوه زندگی و رژیم غذایی شان را با معیارها و دستور العمل های سفارش شده از سوی جامعه سرطان آمریکا وفق داده اند یا نه.

دستورالعمل جامعه سرطان آمریکا شامل نکاتی از جمله حفظ وزن سالم، خوردن سبزیجات و میوه جات، محدود کردن مصرف گوشت قرمز و فراورده های گوشتی، و ورزش و تحرک بیشتر است.

۹ درصد از بیماران در این پژوهش این سفارش ها را سفت و سخت رعایت کردند که در بین آنها، در مقایسه با بیمارانی که از این دستورالعمل پیروی نکردند، میزان مرگ از سرطان ۴۲ درصد پائین تر بود و بازگشت سرطان نیز در آنها تا ۳۱ درصد کاهش یافته بود.

در طول این پژوهش، سرطان روده در ۳۵۵ بیمار دوباره بازگشت که ۲۵۶ نفر از آنها جان سالم بدر نبردند.

سرطان روده بزرگ دومین سرطان کشنده در آمریکا است و حدود یک میلیون بیمار بازمانده از سرطان روده بزرگ در این کشور ثبت شده است.

ارین وان بلاریگان، استادیار و رهبر پژوهش های دانشگاه کالیفرنیا - سان فرانسیسکو، می گوید مبتلایان به سرطان روده که تحت درمان قرار می گیرند این روزها بیشتر عمر می کنند؛ ولی باید به اهمیت مراقبت های بعد از درمان نیز تأکید بسیاری کرد.

خانم وان بلاریگان می گوید: «نیاز زیادی به بهبود بخشیدن وضع مراقبت های بعد از درمان سرطان هست تا به مبتلایان کمک کنیم تا پس از درمان زندگی سالمی داشته باشند.»

دانشگاه هاروارد در ایالت ماساچوست آمریکا مسئولیت و سرپرستی پرسشنامه «نحوه زندگی بیماران» را به عهده داشت که نتایج آن توسط پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG