لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۴

سیگار، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد


سیگار، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد
سیگار، احتمال ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش می دهد

بنا به گفته پژوهشگران، احتمال ابتلای افراد سیگاری به سرطان روده بزرگ دو برابر افراد غیرسیگاری است.

نتایج تحقیق جدید پژوهشگران دانشگاه مموریال در نیوفاندلند در کانادا حاکی از آن است افرادی که در حال حاضر سیگار می کشند و کسانی که در گذشته سیگاری بوده اند، نسبت به افراد غیر سیگاری برای ابتلای به سرطان روده بزرگ در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

پژوهشگران با آزمایش بیش از ١٤٠٠ سیگاری، بین سال های ١٩٩٩ تا ٢٠٠٣، وضعیت ٧٠٢ تن را بررسی کردند که به تازگی به بیماری سرطان روده مبتلا شده بودند. علائم بیماری و شباهت ها و تفاوت های این افراد با ٧١٧ بیمار دیگر که به سرطان روده بزرگ مبتلا بودند، مقایسه شد و همه شرکت کننده ها پرسشنامه ای را در مورد استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی پر کردند.

محققان در مقاله ای که در نشریه «موسسه کانادایی تحقیقات بهداشتی» ماه اکتبر منتشر شده است، نتیجه گیری کرده اند که استعمال دخانیات خطر ابتلای فرد به سرطان روده بزرگ را در مقایسه با فرد غیرسیگاری تا ١٣ درصد افزایش می دهد.

دانشمندان کانادایی خاطرنشان کرده اند با وجودی که خطر ابتلای به بیماری سرطان روده بزرگ در مردان و زنان سیگاری افزایش می یابد، اما تاثیر استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی و احتمال ابتلای به سرطان در مردان شدیدتر است.

پژوهشگران گفته اند یافته های اخیر، اولین تحقیق گسترده در کانادا است که از ارتباط آشکار بین سرطان روده بزرگ و مصرف دخانیات پرده برمی دارد.


XS
SM
MD
LG