لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۸

حوزه های رای گیری در لیبی بسته شدند


حوزه های رای گیری در بیشتر نقاط لیبی بسته شده اند، در همین حال بسیاری از لیبیایی ها برگزاری انتخابات را در خیابان ها جشن گرفته اند ، حتی هرچند که ممکن است نتایج تا روزها اعلام نشود.

رای دهندگان روز شنبه به حوزه های رای گیری در طرابلس و سراسر کشور هجوم بردند، با این امید که نخستین انتخابات کشور در ۶۰ سال ، دوره جدیدی را در کشور شان آغاز کند.

در برخی بخش های پایتخت، مردم نیم ساعت پیش از بازشدن حوزه ها جمع شدند، و خوشحالی خود را از یک لیبی جدید آزاد از دیکتاتوری معمر قذافی ابراز داشتند.
رای گیری روز شنبه عموما آرام و بسیار سازمان یافته می نمود، و ناظران انتخابات آن را ستودند.

رای دهندگان اعضای پارلمان ۲۰۰ نفری آینده را انتخاب می کنند که وظیفه دارد یک دولت موقت تشکیل دهد و قانون اساسی جدید را در پیشاپیش برگزاری انتخابات دیگری در سال اینده تدوین کند.

مسئولان انتخابات می گویند ۹۴ درصد حوزه های رای گیری در زمان تعیین شده باز شدند. فقط مشکلاتی در شرق لیبی، از جمله شهرهای بنغازی و اجدابیا گزارش شد که در آنها معترضین برخی از حوزه ها را برهم زدند. در بنغازی حتی ورقه های رای را سوزاندند.

انقلاب لیبی ، یکی از رویدادهای اصلی در قیام های دمکراسی طلبی که به بهار عربی شهرت یافت ، در شرق این کشور آغاز شد. با این حال، از زمان سرنگونی قذافی برخی گروه های در بنغازی و شهرهای دیگر گفته اند آنها نادیده گرفته شده اند و باید اقتدار بیشتری در دولت جدید داشته باشند.

نیروهای امنیتی برای جلوگیری از هر خشونت در نزدیکی حوزه های رای گیری مستقر شده اند.

برخی از رای دهندگان پرچم لیبی با رنگهای سرخ، سبز و سیاه را به خود پیچیده اند.
بیش از ۱۴۰ حزب و جناح سیاسی کوچک در انتخابات شرکت دارند. تحلیلگران پیش بینی می کنند که اسلامگرایان، همراه با کاندیداهای سکولار که در انتقال کشور پس از قذافی نقش داشتند خوب عمل خواهند کرد.
XS
SM
MD
LG