لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۰۳

نخستین سالگرد انقلاب لیبی جشن گرفته می شود


نخستین سالگرد انقلاب لیبی جشن گرفته می شود
نخستین سالگرد انقلاب لیبی جشن گرفته می شود

مردم لیبی نخستین سالگرد انقلابی را جشن گرفته اند که به حکومت ۴۲ ساله معمر قذافی پایان داد.
در پی نمازهای جمعه، صدها تظاهر کننده در حالی که پرچمهای لیبی را تکان می دادند، در مسجد بزرگ بن غازی، زادگاه جنبش مخالفان قذافی جمع شدند. نیروهای امنیتی شهر در حالت آماده باش کامل قرار داشتند، و برای جلوگیری از هر اختلالی راه بندان هایی در چندین نقطه شهر نصب شده است.
گزارش می رسد جشنهایی نیز در پایتخت و در شهرهای دیگر در سراسر لیبی برپا شده است.
حکومت جدید به عنوان نشانه ای از احترام به هزاران نفری که در جریان قیام و مناقشه جان سپردند یا مجروح شدند، جشنهای رسمی ترتیب نداده اند.
در واشنگتن، کاخ سفید در بیانیه ای ضمن تبریک نخستین سالگرد «انقلاب تاریخی» به مردم لیبی گفت آنها «یک رژیم بیرحم را شکست دادند و آزادی خود را بدست آوردند.»
بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در بیانیه ای مردم لیبی را ترغیب کرد در روند گذار کشور به یک دولت دمکراتیک با روحیه آشتی ملی در کنار هم بایستند. آقای بان گفت «یک انقلاب به نام حقوق بشر نباید با بدرفتاری و سوء استفاده خدشه دار شود بلکه باید از طریق حکومت قانون عدالت را اجرا کند.»
سالگرد انقلاب در میان نگرشهای متفاوت نسبت به وضعیت کشور، در حالی که خود را برای نخستین انتخابات آزاد آماده می کند، برگزار می شود.
بسیاری از مردم لیبی ابراز رضایت کرده اند و می گویند به آنچه از زمان انقلاب به دست آمده است خوشبین هستند. با این حال، علی الطرحونی، وزیر سابق دولت، گفت هنوز کارهای زیادی در پیش است.

XS
SM
MD
LG