لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۵

حمله به سفارتخانه های بریتانیا و ایتالیا در لیبی


تصویری از محلی در طرابلس که گفته می شود خانه سیف العرب قذافی، فرزند رهبر لیبی بوده و در یک حمله موشکی آسیب دیده است - ۱ مه ۲۰۱۱
تصویری از محلی در طرابلس که گفته می شود خانه سیف العرب قذافی، فرزند رهبر لیبی بوده و در یک حمله موشکی آسیب دیده است - ۱ مه ۲۰۱۱

سفارتخانه های ایتالیا و بریتانیا در طرابس، پایتخت لیبی مورد حمله مهاجمان قرار گرفت. اقدامی که به نظر می رسد واکنشی آشکار به یک حمله موشکی نیروهای ناتو باشد که گفته می شود باعث مرگ یکی از پسران معمر قذافی و سه نوه او شده است.

نا آرامی روز یکشنبه موجب شد سازمان ملل متحد، کارکنان خارجی خود را از طرابلس خارج کند.

ویلیام هیگ، وزیرامورخارجه بریتانیا روز یکشنبه حمله به سفارتخانه ها را که محکوم کرد. در حمله به سفارت بریتانیا، یک فرستاده این کشور به شدت دچار سوختگی شد.

آقای هیگ گفت حمله به ماموران دیپلماتیک ناقض کنوانسیون وین است. وی گفت دولت بریتانیا، در حال اخراج سفیر لیبی در این کشور است.

ایتالیا نیز تایید کرد که سفارتخانه اش در طرابلس در حمله دسته های مهاجم آسیب دیده است. ایتالیا دولت آقای قذافی را متهم کرد که اقدام های لازم برای حفاظت از دیپلمات های خارجی را به عمل نیاورده است.

بیشتر کشورهای غربی کارکنان خود را پیش از دخالت نظامی ناتو در لیبی که چند هفته پیش آغاز شد، از این کشور خارج کردند و سفارت خانه های خود را تعطیل کردند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است به دلیل نا آرامی ها، ۱۲ کارمند خارجی این سازمان به طور موقت از طرابلس خارج شده و به تونس رفته اند. سازمان ملل متحد گفت این تصمیم شامل کارکنان محلی و خارجی در شهر بنغازی، منطقه تحت کنترل شورشیان نمی شود.

موسی ابراهیم، سخنگوی دولت لیبی گفت سیف العرب قذافی ۲۹ ساله و سه فرزند او اواخر روز شنبه در آنچه وی تلاش مستقیم برای ترور رهبر لیبی خواند، کشته شدند. کشته شدن سیف العرب از سوی منابع مستقل تایید نشده است.

موسی ابراهیم گفت معمر قذافی و همسرش در زمان وقوع حمله، در خانه پسرشان بودند اما به آنها آسیبی نرسیده است. او گفت چندین نفر دیگر مجروح شدند. خبرنگارانی که به محل حادثه رفتند، از آسیب دیدن شدید خانه خبر داده اند.

XS
SM
MD
LG