لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۵

ناتو دعوت قذافی برای مذاکره را رد می کند


لیبی می گوید نیروهای هوایی ناتو بامداد شنبه محلی را در نزدیکی مرکز رادیو - تلویزیون، در حالی که معمر قدافی سرگرم ایراد پیامی به ملت بود، بمباران کردند - ۳۰ آوریل ۲۰۱۱
لیبی می گوید نیروهای هوایی ناتو بامداد شنبه محلی را در نزدیکی مرکز رادیو - تلویزیون، در حالی که معمر قدافی سرگرم ایراد پیامی به ملت بود، بمباران کردند - ۳۰ آوریل ۲۰۱۱

ناتو پیشنهاد معمر قذافی، رهبر لیبی را برای مذاکره به منظور پایان دادن به مناقشه رد کرده است.

یک مقام ناتو روز شنبه گفت ناتو خواهان «عمل است نه حرف» و افزود دولت لیبی چندی پیش آتش بس اعلام کرد، اما به حمله به غیر نظامیان ادامه داده است. وی گفت عملیات اتحادیه تا زمانی که شهروندان در لیبی تهدید می شوند ادامه خواهد یافت.

رهبران مخالفان در شورای ملی انتقال نیز دعوت قذافی را رد کرده اند ومی گویند زمان برای مصالحه گذشته و دولت لیبی اعتبار خود را از دست داده است.

پیشتر در روز شنبه، قذافی در یک سخنرانی تلویزیونی یک ساعت و نیمی گفت او برای مذاکره آماده است به شرط این که ناتو حملاتش را متوقف کند، اما گفت از قدرت کناره گیری نخواهد کرد.

لیبی می گوید نیروهای هوایی ناتو بامداد شنبه محلی را در نزدیکی مرکز رادیو - تلویزیون، در حالی که معمر قدافی سرگرم ایراد پیامی به ملت بود، بمباران کردند.

دولت ليبی می گويد اين بمباران نشان می دهد که نيروهای ائتلاف مشخصا آقای قذافی را هدف گرفته اند.

مناقشه لیبی روز جمعه از مرزهای کشور فراتر رفت و نیروهای وفادار به قذافی که در تعقیب رزمندگان مخالف دولت از مرز گذشتند، با سربازان تونسی درگیر شدند.

اقدام نیروهای لیبی با انتقاد شدید مقام های تونسی روبرو شد و آنها برای اعتراض سفیر مصر را فراخواندند.

نیروهای طرفدار دولت لیبی سعی داشته اند گذرگاه مرزی در منطقه وزین در غرب کشور را، که نیروهای مخالفان در هفته پیش تصرف کردند،باز پس بگیرند.

در این میان، ناتو می گوید کشتی های جنگی آن، نیروهای طرفدار قذافی را از مین گذاری در بندر شهر مصراته باز داشتند.

این بندر تنها راه رسیدن کمک برای ۳۰۰ هزار ساکنان شهر است که دو ماه است در محاصره هستند.

فرمانده عملیات ناتو گفت این حادثه نشان می دهد که قذافی با تلاش برای جلویگری از رسیدن کمک به غیر نظامیان، قوانین بین المللی را کاملا نادیده می گیرد.

XS
SM
MD
LG