لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۰

کامرون می گويد ناتو مقرهای تصميم گيری را در ليبی هدف می گيرد


کامرون می گويد ناتو مقرهای تصميم گيری را در ليبی هدف می گيرد
کامرون می گويد ناتو مقرهای تصميم گيری را در ليبی هدف می گيرد

ديويد کامرون نخست وزير بريتانيا می گويد نيروهای ناتو مقرهای فرماندهی وکنترل را در ليبی هدف می گيرند، نه افرادی بخصوص را. آقای کامرون در عين حال از تائيد گزارش های حاکی از کشته شدن يک پسر معمر قذافی رهبر ليبی در يک حمله هوائی ناتو امتناع ورزيد.

پيشتر موسی ابراهيم سخنگوی دولت ليبی گفته بود سيف العرب، پسر ۲۹ ساله، و ۳ نوه آقای قذافی در يک حمله هوائی ناتو به خانه اين پسر کوچک قذافی کشته شده اند. آقای ابراهيم گفت رهبر ليبی و همسرش هنگام حمله در اين خانه بودند اما آسيبی نديدند. به گفته وی به چند نفر ديگر نيز آسيب هائی وارد شده است.

مقامات ليبی خبرنگاران را به محل اين خانه بردند که به گفته آنان بشدت آسيب ديده است. آقای ابراهيم حمله را تلاشی مستقيم برای ترور آقای قذافی توصيف کرد.

نخست وزير بريتانيا گفت سياست حاکم بر هدف گيری ها در عمليات ناتو منطبق بر يک قطعنامه شورای امنيت سازمان ملل متحد است که ممانعت از کشته شدن غير نظاميان را توصيه می کند. آقای کامرون گفت اين به معنای آن است که مقرهای فرماندهی و کنترل و نيز تجهيزات نظامی هدف گرفته شوند.

همزمان با پخش خبرهای راجع به اين حمله در ليبی، ليبيائی ها در شهربنغازی که پايگاه مخالفان است با شليک های هوائی و بوق زدن ها شادمانی کردند.

ناتو روز شنبه پيشنهاد آقای قذافی برای مذاکره در باره پايان بخشيدن به مناقشه در کشورش را رد کرده بود. يک مقام ناتو روز شنبه گفت ناتو خواستار عمل است نه حرافی. اين مقام گفت دولت ليبی پيشتر چندين بار اعلام آتش بس کرده است اما بلافاصله نيز به حملات عليه غيرنظاميان ادامه اداه است. وی گفت عمليات ناتو تا وقتی که غيرنظاميان در خطرند ادامه می يابد.

ليبيائی های مخالف نيز درخواست آقای قذافی برای مذاکره را رد کردند و گفتند فرصت مصالحه از دست رفته است. آقای قذافی روز شنبه در يک سخنرانی تلويزيونی گفته بود برای مذاکره حاضر است مشروط بر اينکه ناتو حملات خود را متوقف کند. آقای قذافی در عين حال گفت حاضر نيست از قدرت کنار برود.

XS
SM
MD
LG