لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۶

حامیان قذافی مواضع دفاعی اطراف طرابلس را تقویت می کنند


حامیان قذافی مواضع دفاعی اطراف طرابلس را تقویت می کنند
حامیان قذافی مواضع دفاعی اطراف طرابلس را تقویت می کنند

با گسترش اعتراضات در نیمه شرقی لیبی و در حالیکه نیروهای مخالف دولت معمر قذافی کنترل خود بر شهرهای حاشیه دریای مدیترانه را تحکیم می کنند، نیروهای وفادار به رهبر لیبی سعی در تقویت مواضع خود در طرابلس، پایتخت لیبی دارند.

در طرابلس، مرکز قدرت آقای قذافی، برگزار کنندگان راه پیمایی های مخالفان، خواستار برپایی تظاهرات تازه ای در روزهای پنجشنبه و جمعه شدند، امری که احتمالا می تواند موجب درگیری های خونبار تازه ای شود.

ساکنان پایتخت لیبی می گویند خیابان های شهر عمدتا در روز چهارشنبه خالی بود و مردم از ترک خانه هایشان بیم داشتند.

گفته می شود شبه نظامیان مسلح و وفاداران به قذافی - ترکیبی از لیبیایی ها و مزدبگیران آفریقایی - در خیابان های طرابلس گشت می زنند و مواضع دفاعی خارج شهر را تقویت می کنند.

اعلام شده است ماموران امنیتی در جستجوی افرادی هستند که به عنوان نیروهای بی وفا به حکومت شناخته می شود. این اقدامات یک روز پس از آن صورت می گیرد که رهبر لیبی، از طرفداران خود خواست به معترضان حمله کنند.

نیروهای ضد دولتی روز چهارشنبه اعلام کردند که کنترل شهر مصراته، سومین شهر بزرگ لیبی در ۲۰۰ کیلومتری طرابلس را بدست گرفتند. این بیشترین پیشروی جنبش مخالفان به سمت غرب کشور به شمار می رود.

در همین حال، شماری از شهروندانی که با عبور از مرز تونس از لیبی فرار کرده اند، می گویند درگیری های سنگینی در صبارته، واقع در ۸۰ کیلومتری غرب پایتخت روی داده است.

از سوی دیگر، معترضان و یگان های نظامی که به آنان پیوسته اند، مواضع خود را تقریبا در تمامی نیمه شرقی سواحل ۱۶۰۰ کیلومتری لیبی، تحکیم می کنند.

آنان «کمیته های مردم» تشکیل داده اند و در جاده های اصلی، ایست های بازرسی ایجاد کرده اند.

XS
SM
MD
LG