لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۶

پرزيدنت اوباما سرکوب خشونت آميز معترضين در ليبی را محکوم کرد


پرزيدنت اوباما سرکوب خشونت آميز معترضين در ليبی را محکوم کرد
پرزيدنت اوباما سرکوب خشونت آميز معترضين در ليبی را محکوم کرد

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، می گوید سرکوب خشونت آمیز معترضين در لیبی نقض بين المللی حقوق بشر است. پرزيدنت اوباما به تيم امنيت ملی خود دستور داده است «طیف گسترده ای از گزینه ها» برای مقابله با اين بحران را آماده سازند.

آقای اوباما، روز چهارشنبه در سخنرانی خود در کاخ سفید، گفت: «ضرورت دارد تمام کشورها يک صدا» در مورد سرکوب بی رحمانه توسط شبه نظامیان و طرفداران معمر قذافی علیه غیر نظامیان در اين کشور شمال آفریقا، سخن بگويند.

رئيس جمهوری آمريکا، در اولين اظهار نظر عمومی خود درمورد آشفتگی در ليبی، درد و رنج و خونريزی در اين کشور را «ظالمانه و غیر قابل قبول» توصيف کرد. آقای اوباما گفت حقوق بشر غير قابل مذاکره است و «بايد رعايت شود». وی افزود او، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمريکا، را به ژنو برای مذاکرات بین المللی با هدف توقف سرکوب اعزام می کند.

در اوایل روز چهارشنبه، خانم کلینتون گفت: آمریکا با شرکای بین المللی خود در حال همکاری نزديک برای ارسال پيامی روشن به دولت ليبی است که خشونت غير قابل قبول است و رژيم آقای قذافی پاسخگوی اعمالش خواهد بود. وزير امور خارجه آمريکا افزود: مهمترین نگرانی واشنگتن البته ایمنی و امنیت شهروندان آمريکاست و تمام اقدامات لازم برای کمک به تخليه آنها از ليبی انجام گرفته است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا، پی جی کراولی گفت آمريکا گزينه هايی برای اقدام عليه ليبی از جمله تحریم های دوجانبه یا چند جانبه در نظر دارد. او گفت مهم است که هر گام ایالات متحده با جامعه بین المللی هماهنگ شود.

اتحادیه اروپا در حال آماده کردن تحریم ها علیه لیبی است. این اقدامات می تواند شامل ممنوعیت صدور ویزا برای مقامات ليبی و مسدود کردن حساب های بانکی آنها را شامل شود.

XS
SM
MD
LG