لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۳۶

آمادگی اتحادیه اروپا برای تحریم لیبی


آمادگی اتحادیه اروپا برای تحریم لیبی
آمادگی اتحادیه اروپا برای تحریم لیبی

مقام های اتحادیه اروپا روز چهارشنبه اعلام کرده اند که آماده وضع تحریم علیه لیبی هستند. این اقدام در حالی صورت می گیرد که بر خشم بین الملی از سرکوب خشونت بار معترضان ضد دولتی در این کشور افزوده می شود.

دولت لیبی با فشارهای جدید بین المللی برای پایان دادن به سرکوب معترضین ضد دولتی روبرو شده است. تحریم های پیشنهادی اتحادیه اروپا می تواند ممنوعیت صدور ویزا برای مقام های لیبی و مسدود کردن حساب های بانکی آنان را شامل شود.

نیکولا سارکوزی رییس جمهوری فرانسه نیز روز چهارشنبه از اتحادیه اروپا خواسته بود تا تحریم های قاطعی علیه لیبی وضع کند. او در جلسه کابینه اعلام کرد کسانی که در خشونت دست دارند، باید بدانند که مسئول پیامدهای اعمالشان خواهند بود. هرمن وان رومپوی، رییس شورای اروپا روز چهارشنبه خشونت، تجاوز و ارعاب علیه تظاهرکنندگان لیبیایی را محکوم کرد و خواستار پایان فوری توسل به زور شد. دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا هم گفته است او می خواهد شورای امنیت با تصویب قطعنامه ای توسل به خشونت علیه شهروندان لیبی را محکوم کند

در همین حال رسانه های دولتی ایران می گویند محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران، قدافی را ترغیب کرده به پذیرش درخواست های معترضان کرده است. روز سه شنبه، برلوسکونی نخست وزیر ایتالیا که مناسبات دوستانه ای با قذافی دارد، در یک تماس تلفنی از وی خواست تا به اعمال خشونت علیه مردم پایان دهد.

قذافی با فشار سیاسی همسایگان عرب خود نیز مواجه شده است. اتحادیه عرب روز سه شنبه در یک جلسه فوق العاده ،مشارکت لیبی در جلسه های اتحادیه را بحال تعلیق در آورد.

XS
SM
MD
LG