لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۱

سناتور کری: قذافی به پایان رسیده است


سناتور کری: قذافی به پایان رسیده است
سناتور کری: قذافی به پایان رسیده است

سناتور جان کری رییس کمیته روابط خارجی سنا آمریکا با صدور بیانیه ای دستور حمله به شهروندان لیبیایی را که از سوی معمر قذافی ، پایان رژیم او خوانده و می گوید مردم لیبی باید فرصت انتخاب رهبری را که به حقوق اساسی آنان احترام قائل شود را داشته باشند. سناتور کری تاکید کرده که واشنگتن در پی یافتن راهی است تا این پیام را به رهبر لیبی تفهیم کند. کشوری که نفوذ آمریکا بر آن کمتر از کشورهای دیگر در منطقه است.

سناتور کری در بیانیه خود همچنین گفته است آمریکا برای رساندن پیام خود به طرابلس گزینه های ویژه ای با مشارکت گسترده جامعه جهانی در اختیار دارد و رهبران جهان باید به سرهنگ قذافی اخطار دهند که این اقدام های ذلت بار می تواند برای او پیآمدهای جدی در پی داشته باشد. رییس کمیته خارجی سنای آمریکا خواستار چهار گام محکم در ارتباط با لیبی شده است. به عقیده وی هشدار به فرماندهان ارتش لیبی در مورد عواقب تن دادن به خشونت که می تواند آنان را با اتهام جنایات جنگی روبرو کند، توقف فوری فعالیت شرکت های نفتی تا زمان توقف خشونت علیه مردم و بررسی اعمال مجدد تحریم های زمان پرزیدنت بوش از سوی دولت اوباما، محکوم کردن خشونت های جاری در لیبی از سوی سازمان ملل متحد و اخراج فوری لیبی از کمیسیون حقوق بشر آن سازمان و استفاده اتحادیه عرب و آفریقا از فرصت بدست آمده برای خلق نمونه جدیدی در پاسخ به بحران لیبی می تواند به حمایت از مردم این کشور منجر شود.

سناتور کری می افزاید امروز جهان نظاره گر پاسخ رهبران منطقه به لیبی است و اتحادیه عرب می تواند نشان دهد که پس از خیزش مردمی در سراسر منطقه قوانین کهنه معافیت از مجازات دیگر وجود ندارد و اتحادیه آفریقا نیز می تواند به طور جدی گزارش های مربوط به مزدوران شبه نظامی که در خشونت های لیبی دست دارند را مورد رسیدگی قرار دهد.

در همین حال، تعطیلی یک هفته ای کنگره آمریکا به برخی نمایندگان و سناتورها فرصت داده تا با سفر به ناآرام ترین منطقه جهان در حال حاضر، اوضاع را از نزدیک بررسی کنند. سناتور جو لیبرمن و سناتور جان مک کین پس از دیدار با مقاماتِ تونس در بیروت با سعد حریری نخست وزیر سابق لبنان، نجیب میقاتی نخست وزیر منتخب آن کشور و ولید جنبلاط رهبر دروزی ها ملاقات کردند. این دو سناتور آمریکایی می گویند روابط واشنگتن - بیروت به برخورد دولت آینده لبنان به یافته های دادگاه ویژه سازمان ملل متحد در مورد ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق آن کشور ودیگر تعهد های بین المللی لبنان بستگی خواهد داشت.

سناتور لیبرمن در این دیدار تاکید کرده که وسعت نقشی که حزب الله در دولت آینده لبنان بر عهده خواهد داشت نیز بر روابط آینده بیروت و واشنگتن تاثیرگذار خواهد بود.

XS
SM
MD
LG