لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۴۷

رهبر ائتلاف پیشتاز در انتخابات لیبی خواهان اتحاد کشور شد


رهبر ائتلاف پیشتاز در نخستین انتخابات لیبی بر لزوم همکاری اسلامگرایان، لیبرال ها و سکولارها برای تشکیل کابینه جدید تاکید کرد.

محمود جبریل رییس «ائتلاف نیروهای ملی» که به نظر می رسد حزبش پیروز انتخابات اخیر در لیبی باشد به شبکه سی ان ان گفته است که اجماع میان گروه های سیاسی مختلف کمک می کند تا در کشوری که مردمش به دنبال استقرار نظم هستند دولت تازه مشروعیت یابد.

محمود جبریل در این گفتگو به سی ان ان گفت: «به نظرم اصلی ترین چالش در حال حاضر قانع کردن متحدان بالقوه، خصوصا نیروهای اسلامگرا، است تا همگی دور یک میز بنشینیم و درباره یک سرنوشت که منافع مردم لیبی است صحبت کنیم.»

آقای جبریل همچنین گفت مهم نیست که در این انتخابات چه کسی برنده یا بازنده شده است.

از میان کشورهای عرب که پس از سرنگونی نظام های دیکتاتوری انتخابات برگزار کرده اند موقعیت لیبی تاکنون منحصر بفرد بوده است.

نتیجه انتخابات لیبی تاکنون نشان می دهد که اغلب رای دهندگان، ائتلافی از نیروهای لیبرال را بر اسلامگرایان ترجیح داده اند. در انتخابات مصر و تونس، احزاب اسلامگرا اکثریت را به دست آوردند.

به گفته جبریل، غیاب ساختار مدنی در لیبی که نتیجه عملکرد چهار دهه حکومت معمر قذافی بوده است این فرصت را در اختیار مردم قرار داده که همه ایدئولوژی های سیاسی بتوانند بخشی از دولت تازه و پارلمان ۲۰۰ نفره باشند.

محمود جبریل که پس از سقوط معمر قذافی به مقام نخست وزیری شورای انتقالی ملی رسید اکنون یکی از بانفوذترین سیاستمداران لیبی محسوب می شود.

وی درباره اینکه پس از اعلام رسمی نتیجه انتخابات آیا قرار است نامزد احراز بالاترین مقام لیبی شود توضیحی نداد اما گفت که شاید گزینه مشاور نخست وزیر یا رییس جمهور آینده برایش مهمتر باشد.

برخی منتقدان جبریل معتقدند که این فارغ التحصیل دانشگاه از آمریکا بیش از حد سکولار است اما او خود را مسلمانی واقعی می داند که نمی خواهد مذهب را با سیاست بیامیزد.

بنا به گزارش ها، «ائتلاف نیروهای ملی» متشکل از ۵۸ حزب سیاسی است که با شعارهای لیبرال محور وارد انتخابات شد و اصلی ترین دغدغه اش بهبود وضعیت اقتصادی است.

میزان مشارکت رای دهندگان در انتخابات لیبی نزدیک به ۶۰ درصد اعلام شده و ۳۵۰۰ نامزد برای ۲۰۰ کرسی پارلمان در این انتخابات با یکدیگر رقابت کردند.

انتخابات لیبی ۱۷ ماه پس از آغاز اعتراضات فراگیر مردمی به حکومت قذافی برگزار می شود. اعتراض مردم لیبی ابتدا با سرکوب شدید و بمباران مواضع مخالفان مواجه شد اما بعد نیروهای ناتو با حمله هوایی توان نظامی معمر قذافی را از کار انداختند و زمینه را برای سقوط حکومت فراهم کردند. معمر قذافی پس از ۴۲ سال حکومت سرانجام در ماه اکتبر ۲۰۱۱ به دست نیروهای انقلابی و در منطقه ای بیابانی کشته شد.
XS
SM
MD
LG