لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۷

ضد حمله نیروهای معمر قذافی علیه مخالفان دولت


شورشیان لیبی به سمت سربازان حامی قذافی راکت پرتاب می کنند
شورشیان لیبی به سمت سربازان حامی قذافی راکت پرتاب می کنند

نیروهای وفادار به معمر قذافی، رهبر لیبی، ضد حمله ای مرگبار علیه شورشیانی که کنترل چندین شهر این کشور را بدست گرفتند، به راه انداختند.

وفاداران به معمر قذافی، به طور چشمگیری تلاش هایشان را برای بازداشتن نیروهای مخالف از پیشروی به سمت پایتخت، افزایش داده اند.

در حمله روز یکشنبه نیروهای دولتی، از تانک، هواپیماهای جت، هلیکوپتر های تهاجمی، و توپخانه سنگین استفاده کردند.

شورشیانی که عقب نشینی کرده اند، می گویند نیروهای مخالف دولت که به سمت شهر سرت، زادگاه معمر قذافی پیشروی می کردند، روز یکشنبه در کمین نیروهای وفادار به دولت قرار گرفتند و تلفات قابل توجهی متحمل شدند.

این امر باعث شد روند پیروزی های اخیر شورشیان در پیشروی به سمت طرابلس با اخلال مواجه شود.

ارتش لیبی، پیشتر نیروهای مخالف را از شهر ساحلی بن جواد، در ۱۵۰ کیلومتری شرق سرت بیرون کرده بود.

رهبران مخالفان روز یکشنبه اعلام کردند که در شهر راس لانوف، از بنادرمهم نفت لیبی در حال سازماندهی دوباره هستند. آنان می گویند به نبرد تا تصرف شهر سرت و سرانجام تصرف تصرف طرابلس، ادامه خواهند داد.

در شرق پایتخت لیبی، ساکنان مصراته، سومین شهر بزرگ لیبی می گویند نیروهای شورشی توانستند سنگین ترین حمله ای که تاکنون از سوی نیروهای وفادار به قذافی صورت گرفته است را دفع کنند.

شاهدان تایید کردند که در زاویه، از شهرهای حیاتی برای صنعت نفت لیبی نیز شورشیان حمله نیروهای دولتی را دفع کردند. گزارش شده است در این شهر، ده ها نفر کشته و صدها نفر در نبردی خونین در روز شنبه مجروح شدند.

در واشنگتن، سه سناتور ارشد آمریکایی از ایالات متحده و متحدان این کشور خواستند تا ایجاد منطقه پرواز ممنوع در لیبی، برای ممانعت از حمله هواپیماهای نظامی دولتی به غیرنظامیان و مخالفان ضد دولتی را در نظر بگیرند.

XS
SM
MD
LG