لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۴

تلاش قذافی برای تصرف زاویه و راس الانوف


تلاش قذافی برای تصرف زاویه و راس الانوف
تلاش قذافی برای تصرف زاویه و راس الانوف

جنگ در لیبی میان هواداران و مخالفان قذافی ادامه دارد و ارتش تلاش می کند تا کنترل دو شهر استراتزیک زاویه و راس الانوف را از دست شورشیان خارج کنند.

مخالفان روز شنبه تلاش کردند تا شهر زاویه در۵۰ کیلومتری طرابلس را همچنان در اختیار داشته باشند. خبرگزاری رویتر می گوید نیروهای هوادار قدافی تا پیش از عصر شهر را محاصره کردند.

منابع خبری غربی به نقل از شاهدان گزارش داده اند که به نظر می رسد مخالفان کنترل مرکز شهر را در دست دارند، اما نیروهای قذافی حومه آن را محاصره کرده و پست های بازرسی ایجاد کرده اند. بر اساس این گزارش ها در نبردهای روز شنبه دست کم ۷ تن کشته شده اند. نیروهای قدافی روز جمعه به سوی بندر نفتی راس لانوف حرکت کردند. اما شورشیان می گویند هنوز بندر در دست آنان است.

روز شنبه سوگواران در حالی که علیه قذافی شعار می دادند در مراسم خاکسپاری قربانیان انفجار روز جمعه در بنغازی شرکت کردند. برخی گزارش ها وقوع انفجار در یک انبار اسلحه و مهمات در حومه شهر تایید کرده و گفته اند که در این حادثه دستکم ۱۷ تن کشته شده اند. مخالفان گفته اند نیروهای قذافی انبار را بمباران کردند. کمیته بین االمللی صلیب سرخ برای کمک به نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر آواره جنگ در لیبی ۲۶ میلیون دلار کمک فوری درخواست کرده است.

XS
SM
MD
LG