لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۷

گزارش قذافی را مهار کنید


آرشیو
آرشیو

یک فعال حقوق بشر لیبیایی معتقد است اگر غرب یک منطقه ممنوعه پروازی بر فراز لیبی ایجاد نکند، او تردید دارد که انقلاب موفق به سرنگونی معمر قذافی شود و او در بمباران مردم درنگ نخواهد کرد.

خبرنگار صدای آمریکا از ژنو گزارش می دهد.

------------------------------

سلیمان بوشقیر، دبیر کل جامعه حقوق بشر لیبی، معمر قذافی را موجودی بسیار خشن توصیف می کند. فردی که همه توان خود را برای نابودی انقلاب به کار خواهد گرفت. وی می گوید او در استفاده از زور و خشونت حد و مرز نمی شناسد. بنابراین انتطار ندارم قذافی خیلی آسان قدرت را واگذار کند. در حقیقت او لیبیایی ها را تهدید کرد که یا مرا به عنوان یک رهبر بپذیرید یا من کشور را ویران خواهم کرد و جنگ داخلی در لیبی اعلام خواهد شد.

بوشقیر اضافه می کند پایتخت که مرکز قدرت قذافی است، به یک شهر ارواح تبدیل شده است. وقتی قیام عمومی علیه رژیم آغاز شد،هزاران نفر در خیابان ها اعتراض کردند. اما از آن هنگام، قذافی از هلیکوپترهای خود برای بمباران شهروندان استفاده کرده است. و اکثر مردم از جان خود می ترسند و از خانه هایشان بیرون نمی روند. دبیر کل جامعه حقوق بشر لیبی اضافه می کند شورای ملی که در شرق کشور تشکیل شد، نگران قدرت نیروی هوایی لیبی است. بوشقیر می گوید شورا در حقیقت از جهان غرب خواسته است تا یک منطقه ممنوعه پروازی بر فراز لیبی برقرار کند. درغیراین صورت، فکر نمی کنم آینده ای برای انقلاب وجود داشته باشد. قذافی می تواند نظیر کاری که در طرابلس انجام داد، برای کشتن تمامی جنبش از هواپیمای جنگی و هلیکوپتر استفاده کند. وی می افزاید کسی نمی داند در چند هفته گذشته چه تعدادی از مردم در لیبی کشته یا مجروح شده اند. اما یادآور می شود که فدراسیون بین المللی حقوق بشر در پاریس، تخمین می زند بین ۳ تا ۶ هزار نفر کشته شده باشند.

چند روز پیش، بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد شمار کشته شدگان را یک هزار تن تخمین زد.

XS
SM
MD
LG