لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۱۴

جلوگیری ارتش لیبی از فرار مردم


جلوگیری ارتش لیبی از فرار مردم
جلوگیری ارتش لیبی از فرار مردم

آژانس آوارگان سازمان ملل متحد نگران جلوگیری از فرار غیرنظامیان از لیبی است. گفته می شود شمار کسانی روزانه که وارد تونس می شوند از ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر به ۲ هزار نفر کاهش یافته است. خبرنگار صدای آمریکا از مقر آژانس در ژنو گزارش داده است.

آژانس آوارگان و پناهجویان سازمان ملل متحد هنوز از دلیل کاهش شمار پناهجویانی که روزانه از لیبی وارد تونس می شوند خبری ندارد . اما این امکان را هم رد نمی کند که ممکن است به دلایل امنیتی از خروج این افراد جلوگیری شده باشد.

ملیسا فلمینگ سخنگوی آژانس گفته است اظهارات برخی از آوارگان نشان می دهد که آنان را تهدید کرده اند. وی می گوید نیروهای مسلح هوادار دولت کنترل مرزها را در اختیار گرفته اند. تعدادی از کسانی که از مرز عبور کرده اند ، گفته اند ماموران امنیتی تلفن های همراه، دوربین های فیلمبرداری و حتی پول نقدشان را نیز ضبط کرده اند. به نظر می رسد بسیاری از این افراد وحشت دارند و حاضر نیستند حرف بزنند. فلمینگ اضافه کرده اگر پست های نظامی در مرز و در امتداد جاده ها کاهش پیدا کند، ممکن است مهاجرت عظیم مردم از سرگرفته شود.

در این میان، کمیته بین المللی صلیب سرخ در ژنو برای کمک به نزدیک به ۲۰۰ هزار نفر که بحران لیبی بر زندگی آنان تاثیر گذاشته، نزدیک به ۲۵ میلیون دلار کمک اضطراری درخواست کرده است.

سخنگوی کمیته تاکید کرده که این بودجه برای تامین تدارکات و سرویس های اولیه در دو ماه آینده استفاده خواهد شد. غذا، آب، مراقبت های پزشکی و لوازم بهداشتی برای نزدیک به ۱۱۰ هزار نفر در داخل لیبی و ۱۰۰ هزار نفری که وارد تونس می شوند، از آن جمله است. این سخنگو تصریح کرده زدوخوردها و حملات هوایی ادامه دارد و همزمان جمعیت کثیری راهی مصر و تونس شده اند. و کمیته بین المللی صلیب سرخ احساس می کند که در مرحله ای از بحران هستیم که باید بتوانیم نیازهای اولیه قربانیان و نیز کسانی را که احتمالا در هفته های آینده در صورت ادامه جنگ، آواره می شوند را تامین کنیم.

سخنگوی صلیب سرخ می گوید از آغاز جنگ بین موافقان و مخالفان قذافی در ۱۵ فوریه، صدها تن کشته و هزاران نفر مجروح شده اند. صلیب سرخ بویژه نگران وضعیت دشوار مردم آسیب پذیر در داخل لیبی از جمله کارگران خارجی و مجروحین و بیماران است.

XS
SM
MD
LG