لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۳:۵۷

صدای شلیک ضد هوایی در آسمان طرابلس شنیده شد


پرواز یک هواپیمای اف شانزده دانمارکی از یک پایگاه هوایی ناتو در ایتالیا
پرواز یک هواپیمای اف شانزده دانمارکی از یک پایگاه هوایی ناتو در ایتالیا

همزمان با پیوستن کشورهای بیشترغربی به جمع نیروهای متحدی که منطقه پرواز ممنوع در لیبی را ایجاد کرده اند، گلوله های ضد هوایی در طرابلس، پایتخت لیبی شلیک شد. دست کم یک انفجار نیز شهر طرابلس را لرزاند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد، برای حفاظت از جان غیرنظامیان لیبی در برابر حملات نیروهای دولتی، به ایجاد منطقه پرواز ممنوع در لیبی رای داد.

صدای گلوله های ضد هوایی، دوشنبه شب در طرابلس شنیده شد. پیشتر، فرمانده نیروهای آمریکایی در بخش آفریقا اعلام کرده بود هواپیماهای نظامی نیروهای ائتلاف در این روز، به گشتزنی بیشتری در آسمان لیبی پرداختند.

علاوه بر ایالات متحده، هفت کشور دیگر نیز ماموریت برقراری منطقه پرواز ممنوع در لیبی را بر عهده دارند.

ژنرال کارتر هام، در مقر فرماندهی نیروها در آلمان گفت کشورهای دیگر از جمله بلژیک، بریتانیا، کانادا، دانمارک، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا این ماموریت را انجام می دهند.

او گفت تمرکز اصلی ماموریت ایجاد منطقه پرواز ممنوع که از روز شنبه آغاز شد، اکنون به گسترش این منطقه از شرق لیبی به سمت غرب و پوشش دادن طرابلس تغییر یافته است.

ژنرال هام گفت نیروهای آمریکایی و بریتانیایی همچنین ۱۲ موشک تام هاوک طی ۲۴ ساعت گذشته به اهداف نظامی لیبی از جمله سایت فرماندهی و کنترل، و سایت های دفاع هوایی و موشکی شلیک کردند.

هر دو کشور، روز شنبه بیش از ۱۰۰ موشک کروز به تاسیسات نظامی لیبی شلیک کردند.

یک مسوول آمریکایی نیز گفت در یک حمله هوایی نیروهای بریتانیایی که اواخر روز یکشنبه علیه یک مجموعه نظامی معمر قذافی رهبر لیبی انجام گرفت، «قابلیت فرماندهی نظامی» معمر قذافی هدف قرار گرفت. این حمله به شدت به ساختمان داخل مجموعه آسیب رساند. سخنی از تلفات احتمالی این حمله به میان نیامده است.

ژنرال هام گفت هدف حملات موشکی و هوایی، حفاظت از غیرنظامیان لیبیایی در برابر حملات حامیان آقای قذافی است و نه هدف قرار دادن رهبر لیبی. فرمانده آمریکایی همچنین گفت نیروهای ائتلاف، دستوری برای فراهم کردن حمایت مستقیم از شورشیان در لیبی ندارند.

ماه گذشته، مخالفان معمر قذافی علیه حکومت او که ۴۲ سال به طول کشیده است، شورش کردند و خواهان پایان حاکمیت او هستند.

XS
SM
MD
LG