لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۸

نیروهای متحد چند موشک دیگر به لیبی پرتاب کردند


یک خودروی متعلق به نیروهای معمر قذافی حامی رهبر لیبی که پس از حمله هوایی نیروهای متحد، در جاده بنغازی و اجدابیا، منفجر شد. ۲۰ مارس ۲۰۱۱
یک خودروی متعلق به نیروهای معمر قذافی حامی رهبر لیبی که پس از حمله هوایی نیروهای متحد، در جاده بنغازی و اجدابیا، منفجر شد. ۲۰ مارس ۲۰۱۱

ارتش آمریکا می گوید نیروهای چند ملیتی که وظیفه برقراری منطقه پرواز ممنوع و نظارت بر آن را در لیبی برعهده دارند، دست کم ده موشک کروز دیگر به اهداف نظامی لیبی شلیک کردند.

مسوولان ارتش آمریکا روز دوشنبه، اول فروردین ماه اعلام کردند که حملات موشکی، از یکشنبه شب آغاز و تا دوشنبه ادامه یافت.

یک مسوول آمریکایی همچنین گفت در یک حمله هوایی نیروهای بریتانیایی که اواخر روز یکشنبه علیه یک مجموعه معمر قذافی رهبر لیبی انجام گرفت، «قابلیت فرماندهی نظامی» معمر قذافی هدف قرار گرفت.

این حمله به شدت به ساختمان داخل مجموعه آسیب رساند. سخنی از تلفات احتمالی این حمله به میان نیامده است.

مسوولان آمریکایی می گویند اقدام نظامی با هدف حفاظت از غیرنظامیان در برابر حملات نیروهای آقای قذافی صورت می گیرد و رهبر لیبی هدف این حملات نیست.

هواپیماهای نظامی چندین کشور از نیروهای متحد، روز دوشنبه در آسمان لیبی به پرواز در آمدند، اما گزارشی از حمله هوایی جدید به میان نیامد.

دیوید کمرون، نخست وزیر بریتانیا روز دوشنبه به پارلمان این کشور گفت که نیروهای متحد، سیستم دفاع هوایی لیبی را «خنثی» کردند و در رسیدن به هدف حفاظت از غیرنظامیان، «پیشرفت خوبی» داشتند.

شورشیان لیبی، با استفاده از حملات نیروهای متحد، برخی از مناطقی که طی ده روز گذشته به نیروهای دولتی واگذار کرده بودند را پس گرفتند.

نیروهای شورشی، روز دوشنبه پس از سازماندهی دوباره، به سمت شهر اجدابیا، در شرق پیشروی کردند و به مواضع وفادارن به قذافی حمله کردند. گزارش های خبری غربی حاکی از آن است که شورشیان سپس عقب نشینی کردند.

منابع اپوزیسیون در شهر مصراته، واقع در غرب کشور می گویند نیروهای دولتی، از غیرنظامیان به عنوان سپر دفاعی در برابر حملات نیروهای خارجی استفاده می کنند.

XS
SM
MD
LG