لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۴۲

انفجار در طرابلس، رد پیشنهاد آتش بس لیبی از سوی آمریکا


انفجار در طرابلس، رد پیشنهاد آتش بس لیبی از سوی آمریکا
انفجار در طرابلس، رد پیشنهاد آتش بس لیبی از سوی آمریکا

پنج انفجار طرابلس پایتخت لیبی را اواخر روز پنجشنبه لرزاند. این انفجار ها نزدیک مجتمع مسکونی معمر قذافی رهبر لیبی روی داده است.

انفجار ها پس از آن صورت گرفت که ایالات متحده آتش بس پیشنهاد شده از سوی رهبر لیبی را غیر معتبر توصیف کرد.

محل دقیق مناطقی که گفته می شود هدف حمله هوایی ناتو قرار گرفته اند، هنوز مشخص نیست.

در درگیری های دیگر، نیروهای حامی قذافی سنگین ترین توپباران چند روز اخیر شهر مصراته، در غرب لیبی را آغاز کردند. این شهر تحت کنترل مخالفان معمر قذافی است.

پیش از آن در روز پنجشنبه، البغدادی المحمودی نخست وزیر لیبی پیشنهاد یک آتش بس با شورشیان را ارائه کرد اما کناره گیری معمر قذافی از قدرت که یکی از درخواست های اصلی نیروهای اپوزیسیون و ناتو است را رد کرد.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت واشنگتن بر این نظر است که پیشنهاد های تکراری آقای قذافی برای آتش بس، تا زمانی که با اقدام عملی همراه نباشد «معتبر نیست».

اسپانیا گفت پیشنهاد آتش بس را از آقای المحمودی دریافت کرده است و تنها تحت شرایط خاصی، آتش بس را ترجیح می دهد. رسانه های غربی گزارش داده اند که لیبی این پیشنهاد را برای چندین دولت فرستاده است.

همچنین روز پنجشنبه، سفیر لیبی در اتحادیه اروپا گفت پس از یک رشته گفتگو با مسوولان اتحادیه اروپا، پناهنده می شود.

وی در بیانیه ای که به خبرگزاری فرانسه فرستاد، اعلام کرد که خود و کارکنانش را «در خدمت مردم لیبی و مبارزه برای دموکراسی» قرار می دهد.

دیپلمات های اروپایی پناهندگی وی را تایید کردند.

این درحالی است که روسیه - منتقد اقدامات نظامی ناتو در لیبی - گفت چندین شریک اروپایی اش در گروه هشت، از مسکو خواسته اند که نقش یک میانجی را در حل بحران لیبی بر عهده بگیرد.

XS
SM
MD
LG