لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۲

لیبی می گوید برای آتش بس آماده است


لیبی می گوید برای آتش بس آماده است
لیبی می گوید برای آتش بس آماده است

نخست وزیر لیبی می گوید دولت برای آتش بس با مخالفان آماده است.

علی البغدادی المحمودی پیشنهاد آتش بس را روز پنجشنبه اعلام کرد، اما خروج معمر قذافی را، که درخواست اصلی مخالفان و ناتو است، رد کرد.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید می گوید روز پنجشنبه در حاشیه اجلاس سران گروه هشت در فرانسه گفت واشنگتن بر این عقیده است که پیشنهادهای آتش بس پیاپی قذافی در ماه های اخیر «بی اعتبار» است مگر این که با عمل همراه شود.

اسپانیا می گوید پیشنهادی برای امکان آتش بس از دولت لیبی دریافت کرده است. یکی از سخنگویان نخست وزیر اسپانیا روز پنجشنبه گفت کشورش موافق آتش بس است اما این اقدام به شرایط خاصی نیاز دارد.

پیش از این روزنامه ایندیپندنت چاپ لندن در روز پنجشنبه از ارسال درخواست آتش بس از سوی دولت لیبی برای تعدادی از دولت های خارجی خبر داده بود. بحران لیبی و قیام های گسترده تر اعراب در خاورمیانه وشمال افریقا از جمله بحث های عمده رهبران گروه هشت در فرانسه است.

در همین حال اتحادیه آفریقا نیز اعلام کرده امکان دستیابی به یک راه حل سیاسی را بررسی می کند. رییس این اتحادیه در گزارشی به اجلاس سران در اتیوپی اوضاع لیبی را نگران کننده توصیف کرد.

این تلاش های دیپلماتیک زمانی صورت می گیرد که حمله های هوایی ناتو به لیبی همچنان ادامه دارد. خبرگزاری رویتر روز پنجشنبه گزارش داد که نیروهای وفادار به معمر قذافی رهبر لیبی شهر مصراته را گلوله باران کرده اند. روز چهارشنبه، پنتاگون اعلام کرد ه بود که نیازهای تسلیحاتی متحدان ناتو در عملیات لیبی را تامین خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG