لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۱

وقوع چند انفجار در طرابلس


طرابلس - آرشیو
طرابلس - آرشیو

چندین انفجار طرابلس پایتخت لیبی را در اولین ساعات روز جمعه لرزاند. هنوز مشخص نیست آیا انفجارها تلفاتی در پی داشته است یا خیر.

در چند شب گذشته، هواپیماهای نظامی ناتو، اهدافی را در طرابلس بمباران کرده اند که از جمله آنها، محل سکونت معمر قذافی، رهبر لیبی و مجموعه فرماندهی بوده است.

آقای قذافی از زمان آغاز حملات ناتو که به کشته شدن یکی از پسران وی منجر شد، کمتر در دید عموم ظاهر شده است.

در همین حال، یک زن لیبیایی که گفته بود توسط نظامیان قذافی مورد تجاوز دسته جمعی قرار گرفته است، به اجبار از قطر اخراج و به بنغازی، شهر تحت کنترل مخالفان رهبر لیبی فرستاده شد.

مسوولان امورپناهندگان سازمان ملل متحد می گویند خانم العبیدی منتظر بود به عنوان یک پناهنده از طریق کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد که درحال آماده کردن مدارک وی بود، از قطر به یک کشور سوم فرستاده شود.

مسوولان می گویند اخراج العبیدی از قطر، خلاف قوانین بین المللی است.

مارک تونر، سخنگوی وزارت امورخارجه آمریکا گفت ایالات متحده نگران امنیت العبیدی است و برای اطمینان یافتن از «پناهندگی مناسب» وی اقدام کرده است. تونر گفت مسوولان آمریکایی در روزهای اخیر با او صحبت کرده اند.

العبیدی در ماه مارس، بطور ناگهانی وارد هتلی در طرابلس شد تا به خبرنگاران خارجی بگوید به دلیل اینکه اهل بنغازی است، توسط نیروهای دولتی مورد تجاوز قرار گرفت. این اظهارات بطور مستقل نمی تواند مورد تایید قرار بگیرد.

مسوولان لیبی بطور پیاپی العبیدی را یک مست، یک فاحشه و یک دزد توصیف کرده اند.

XS
SM
MD
LG