لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۷

پرزیدنت اوباما: فشار بر رهبر لیبی ادامه خواهد یافت


پرزیدنت اوباما: فشار بر رهبر لیبی ادامه خواهد یافت
پرزیدنت اوباما: فشار بر رهبر لیبی ادامه خواهد یافت

باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا می گویند عملیات نظامی در لیبی تا زمانی که معمر قذافی حمله به غیر نظامیان را متوقف نسازد و از قدرت کناره گیری نکند، ادامه خواهد یافت.

آقای اوباما، که روز چهارشنبه در لندن در کنفرانس خبری مشترکی سخن می گفت اظهار داشت از فشار بر قذافی کاسته نخواهد شد. وی سپس در سخنانی در پارلمان بریتانیا گفت آمریکا، بریتانیا و متحدانشان «کشتار در لیبی را متوقف ساختند» و تا سایه دیکتاتوری و ظلم «از میان نرود، آرام نخواهند گرفت.»

کامرون گفت بریتانیا برای افزایش فشار، تمام گزینه ها را بررسی خواهد کرد. اما هر دو رهبر گفتند هدف این است که مردم لیبی قادر شوند آینده خود را انتخاب کنند.

پرزیدنت اوباما گفت او بر این باور است که کمپین ناتو در لیبی سرانجام موفق خواهد شد نیروهای قذافی را ضعیف کند، اما یادآور شد که این روند «روندی کند و پویا» خواهد بود.

آقای اوباما در اشاره به دگرگونی های سیاسی که در خاورمیانه و شمال آفریقا جریان دارد، گفت آمریکا و بریتانیا در کنار مردمی که در آرزوی آزادی هستند خواهند ایستاد.

آقای اوباما بر نقش رهبری کننده آمریکا و بریتانیا در جهان بار دیگر تاکید گذاشت و گفت دو کشور بخشی جدانشدنی در به وجود آوردن یک قرن صلح آمیز تر، کامیاب تر، همراه با عدل و انصاف خواهند بود.

رییس جمهوری آمریکا این نظر را که سر برآوردن قدرت هایی مانند چین، هند و برزیل به معنای کاهش نفوذ آمریکا و اروپا خواهد بود رد کرد.

وی خواهان ادامه همکاری آمریکا و بریتانیا در مسایل اقتصادی و امنیتی جهان شد و بر اهمیت سرمایه گذاری در کشورهایی که انتقال به دمکراسی را آغاز کرده اند تاکید گذاشت.

باراک اوباما افزود آمریکا و اتحادیه اروپا همچنین قصد دارند بر فشار بر بشار اسد رییس جمهوری سوریه، که نیروهای امنیتی او به معترضان حمله می کنند، بیفزایند.

دیوید کامرون در ادامه کنفرانس مشترک خبری گفت او و آقای اوباما در اجلاس رهبران گروه هشت در فرانسه بر یک برنامه عمده پشتیبانی اقتصادی و سیاسی برای مردم کشورهایی در خاورمیانه و شمال آفریقا که در جستجوی اصلاحات هستند، پا فشاری خواهند کرد. نخست وزیر بریتانیا گفت او و آقای اوباما موافقت کردند در کنار کسانی که برای آزادی تلاش می کنند بایستند.

بعد از ظهر چهارشنبه، رییس جمهوری آمریکا در جلسه مشترک پارلمان بریتانیا سخنرانی می کند و انتظار می رود از نقش مشترک عمده ای که آمریکا و اروپا باید در امنیت جهانی بازی کنند، سخن بگوید.

XS
SM
MD
LG