لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۰

ارزیابی مثبت آمریکا از شورای اپوزیسیون لیبی


ارزیابی مثبت آمریکا از شورای اپوزیسیون لیبی
ارزیابی مثبت آمریکا از شورای اپوزیسیون لیبی

سفیر آمریکا در لیبی جین کرتز، می گوید واشنگتن، بر این نظر است که شورای ملی انتقال، متعلق به اپوزسیون لیبی، هیئتی «جدی» و «معتبر» است اما هنوز واشنگتن هنوز آماده نیست این شورا را از نظر دیپلماتیک به رسمیت بشناسد.

جین کرتز، روز چهارشنبه در واشنگتن گفت آمریکا بر اساس اطلاعات جمع آوری شده توسط فرستاده این کشور به لیبی، به این ارزیابی مثبت رسیده است.

کریس استیونز، فرستاده آمریکا در لیبی، چندین هفته در شهر بنغازی، مرکز اصلی تحت کنترل مخالفان معمر قذافی، حضور داشته و طی این مدت با گروهی از افراد در آنجا ملاقات کرده است.

کرتز گفت استیونز، در نحوه تعامل بین اعضای شورای ملی انتقال لیبی، و در تماس بودن آنان با دیگر شهروندان لیبی شاهد پیشرفت بوده است.

سفیر آمریکا گفت شورای اپوزیسیون لیبی همچنین درباره چگونگی ارائه کمک ها به اپوزیسیون به طرز ماهرانه ای در حال گفتگو با جامعه جهانی است.

کرتز می گوید واشنگتن در مورد موضوع به رسمیت شناختن هیئت اپوزیسیون لیبی، به تحقیق و بررسی ادامه خواهد داد. فرانسه، ایتالیا و قطر شورای ملی انتقال لیبی را به رسمیت شناخته اند.

سفیر آمریکا در لیبی گفت موضوع به رسمیت شناختن، یک مسئله حقوقی پیچیده ای است که شامل پرسش هایی در خصوص دارایی های توقیف شده، چه چیزی به منزله یک دولت است، و تصمیمات سابق آمریکا در موارد مشابه، می شود.

کرتز می گوید انتظار دارد که جناح سیاسی جنبش شورشیان لیبی، مشکلاتی داشته باشد چرا که به گفته او، طی ۴۲ سال گذشته که معمر قذافی کشور را اداره کرده است، لیبی فاقد حیات معمول سیاسی بوده است.

XS
SM
MD
LG