لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۴

حمله ناتو به مقر قذافی


حمله ناتو به مقر قذافی
حمله ناتو به مقر قذافی

حملات هوایی ناتو بامداد دوشنبه، یک ساختمان دولتی چند طبقه در طرابلس پایتخت لیبی را به تلی از خاک بدل کرد. به گفته یک مقام دولتی در طرابلس چهل و پنج نفر در این حملات زخمی شده اند. اما هنوز روشن نیست قذافی در زمان حمله کجا بوده است.

در این عملیات دستکم دو موشک به ساختمان چند طبقه «باب العزیره» در طرابلس پایتخت لیبی که شامل دفتر و تالار گرد هم آیی وزرا و پذیرش شخصیت ها توسط سرهنگ قذافی است، اصابت کرد. این محل در آغاز مبارزه علیه قذافی نیز مورد اصابت موشک قرار گرفته بود. پس از حمله جمعی از هواداران قذافی با پرچم در محل حادثه گرد آمده و شعار دادند.

ناتو تحت فرمان سازمان ملل حفاظت از غیرنظامیان در لیبی را به عهده دارد که به دو بخش تحت کنترل مخالفان در شرق و غربی که در کنترل قذافی است تقسیم شده است.

با آن که حمله های هوایی ائتلاف ضربات سنگینی به ارتش قذافی وارد کرده اما هنوز موفق نشده حملات علیه شهر سیصد هزار نفری مصراته در غرب را که به مدت دو ماه در محاصره وفاداران قذافی است متوقف سازد و حمله های مرگبار موشکی و خمپاره این نیروها در این شهر یکشنبه سی و دو کشته بجای گذاشت. موسی ابراهیم، سخنگوی دولت لیبی گفت ارتش در حال عقب نشینی از مصراته مورد حمله شورشیان قرار گرفت و در حال عقب نشینی از شهر جنگید. وی افزود «مصراته به دروازه ای برای ناتو به منظور اشغال لیبی تبدیل شده است. ولی ما خواهیم جنگید و هرگز چنین اجازه ای را نخواهیم داد.»

در حالی که سخنگوی شورای ملی انتقالی لیبی با تکذیب سخنان ابراهیم گفت «نیروهای قذافی داوطلبانه عقب نشینی نکردند بلکه ما آنان را به عقب راندند.» وزیر نفت شورای انتقالی در بخش شرقی نیز گفت در حال حاضر نفت از مناطق نفتی آن حوزه به دلیل صدمه های وارده به تأسیسات استخراج نمی شود و افزود «ما میل داریم ذخیره نفت و برق را در آینده جیره بندی کنیم و به قذافی نشان دهیم که می توانیم کشور را اداره کنیم.»

واشنگتن که در جنگ لیبی نقش حاشیه ای اتخاذ کرده ، یکشنبه این هفته تحت فشار هواپیماهای بدون سرنشین را برای بمباران به لیبی اعزام کرد.

XS
SM
MD
LG