لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۰

پهلو گرفتن کشتی حامل کمک در بندر مصراته


پهلو گرفتن کشتی حامل کمک در بندر مصراته
پهلو گرفتن کشتی حامل کمک در بندر مصراته

یک کشتی امداد بین المللی در بندر مصراته در لیبی، که در کنترل اپوزیسیون قرار دارد، پهلو گرفته است.

این اقدام پس از آن که حملات هوایی ناتو به متوقف ساختن بمباران منطقه توسط نیروهای طرفدار دولت کمک کرد صورت می گیرد. سازمان بین المللی برای مهاجرت می گوید امدادگران روز چهارشنبه نجات آوارگان را از بندر محاصره شده و خالی کردن کمک های انساندوستانه را آغاز کردند.

گلوله باران سنگین نیروهای وفادار به معمر قذافی، موجب شد پهلو گرفتن کشتی در روز سه شنبه به تاخیر افتد. گزارش می رسد در حمله دست کم سه کارگر مهاجر کشته و بالغ بر ۲۰ نفر مجروح شدند.

هواپیماهای جنگی ناتو روز چهارشنبه به حملات ادامه دادند. ناتو گزارش داد خلبان یک جنگنده اف - ۱۶ پس از ماموریتی در لیبی از هواپیما بیرون پرید و به سلامت در یک پایگاه هوایی در ایتالیا فرود آمد. ناتو می گوید این حادثه عادی بود و به هواپیما در نتیجه نبرد آسیب نرسید.

تلویزیون دولتی لیبی روز چهارشنبه گزارش داد دولت اقدام قانونی علیه ناتو در دادگاه های بین المللی، در پی حمله هوایی به یک مجتمع دولتی را بررسی می کند. رهبران لیبی مدعی هستند که ناتو سعی داشته قذافی را ترور کند.

در طرابلس، تحقیقگران سازمان ملل متحد با مقام های لیبی درباره این اتهام که نیروهای قذافی مرتکب نقض حقوق بشر شده اند مصاحبه کرده اند. کمیسیون سه نفری می خواهد برای مصاحبه با قربانیان احتمالی به زندان ها و بیمارستان ها دسترسی پیدا کند.

در این میان، به گزارش خبرگزاری فرانسه، روسا یا نمایندگان ۶۱ قبیله لیبی خواسته اند به حکومت قذافی پایان داده شود.

خبرگزاری روز چهارشنبه اعلام کرد برنارد -آنری لوی، نویسنده فرانسوی، بیانیه مشترک رهبران را منتشر کرد که در آن گفته می شود «لیبی فردا، وقتی دیکتاتور رفته باشد» متحد خواهد بود.

تلاش های دیپلماتیک برای پایان دادن به بحران روز سه شنبه در اتیوپی نیز انجام گرفت.

وزیر امور خارجه لیبی از اتحادیه آفریقا خواست جلسه فوق العاده ای برای بحث درباره چگونگی مقابله با حملات هوایی غرب تشکیل دهد.

XS
SM
MD
LG