لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۲

رییس جمهوری آفریقای جنوبی: قذافی طرح آتش بس را پذیرفت


رییس جمهوری آفریقای جنوبی: قذافی طرح آتش بس را پذیرفت
رییس جمهوری آفریقای جنوبی: قذافی طرح آتش بس را پذیرفت

جاکوب زوما رییس جمهوری آفریقای جنوبی که سرپرستی هیئتی از رهبران آفریقایی را برای گفتگو با معمر قذافی در طرابلس برعهده دارد، می گوید رهبر لیبی نقشه راه آنان را برای آتش بس با شورشیان ضد دولتی پذیرفته است.

هنوز شرایط ذکر شده در پیشنهاد اتحادیه آفریقا مشخص نیست. اما رهبران اپوزیسیون می گویند آنان به چیزی جز پایان حاکمیت معمر قذافی، رهبر لیبی راضی نیستند. این در حالی است که مسوولان لیبی می گوید آقای قذافی از قدرت کناره گیری نمی کند.

آقای زوما که روز یکشنبه به همراه دیگر سران کشورهای آفریقایی چندین ساعت با رهبر لیبی در مقرش در شهر طرابلس مذاکره کرد، از ناتو نیز خواست حملات هوایی به اهداف دولتی را متوقف کند تا «فرصتی به آتش بس» داده باشند.

او گفت هیئت اتحادیه آفریقا روز دوشنبه به بنغازی، شهر تحت کنترل شورشیان سفر می کند تا طرح آتش بس خود را با آنان مطرح کنند.

در همین حال، حملات هوایی ناتو نیروهای وفادار به معمر قذافی را از شهر راهبردی اجدابیا، در شرق لیبی عقب رانده است و گزارش شده است که نیروهای مخالف توانسته اند بار دیگر کنترل این شهر را بدست بگیرند.

ناتو می گوید حملات هوایی اش ۱۱ تانک دولتی را در نزدیکی اجدابیا و ۱۴ تانک را نیز در نزدیکی شهر مصراته، که تحت کنترل شورشیان در غرب است، منهدم کرده است.

یک فرمانده ناتو می گوید حملات هوایی از آنجایی که نیروهای حامی قذافی بی رحمانه لیبیایی ها را توپباران می کردند، ضروری بود.

یک سخنگوی شورشیان لیبی به آسوشیتدپرس گفته است که پس از حملات هوایی ناتو،توپباران سنگین نیروهای دولتی در نزدیکی اجدابیا عمدتا متوقف شده است.

امدادگران و خبرنگاران می گویند درگیری ها در اجدابیا طی چند روز گذشته دست کم ۱۲ کشته برجای گذاشته است.

XS
SM
MD
LG