لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۳

درگیری ها در لیبی میان نیروهای موافق و مخالف دولت ادامه دارد


درگیری ها در لیبی میان نیروهای موافق و مخالف دولت ادامه دارد
درگیری ها در لیبی میان نیروهای موافق و مخالف دولت ادامه دارد

گزارشهای رسيده از مصراته، در شمال غرب ليبی، حاکيست اين شهر در حال حاضر کانون درگيريهای شديد ميان نيروهای موافق و مخالف دولت است.

گفته می شود، لحظاتی پس از حمله جنگنده های ناتو به مواضع نيروهای طرفدار قذافی در مصراته، دود غليظی آسمان شهر را فرا گرفت و مردم گروه گروه با قايقهای ماهيگيری و ساير وسايل نقليه موجود به طرف بنغازی در حرکت هستند.

در همين حال موسی ابراهيم، سخنگوی دولت ليبی شنبه شب در طرابلس، پايتخت اعلام کرد، اصلاحات قانون اساسی کشور به قوت خود باقي است. سخنگوی دولت بدون طرح جدول زمانی مشخصی برای اين اقدام افزود: «ليبی پيش از بروز اين بحران، مسير ديگری را برای ايجاد تغييرات در کشور در پيش گرفته بود و بسياری از مردم ليبی عميقاً احساس می کنند که شورشيان مسلح فرصت اين گذار مسالمت آميز به سوی يک پيشرفت سياسی، اقتصادی و اجتماعی را از آنها به غارت بردند».

سخنگوی دولت ليبی در اين کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد، پيش نويس قانون اساسی جديد در اختيار شوراهای مردمی در سراسر کشور گذاشته خواهد شد.

اين شوراها نيز قرار است پس از مطالعه پيش نويس قانون اساسی پيشنهادات خود را در زمينه تغييراتی که بايد در متن آن صورت گيرد تسليم پارلمان کشور کنند.

آقای ابراهيم گرچه جدول زمانی خاصی برای تکميل اين روند ارائه نداد، اما ايجاد اين تحولات را برای کشور سرنوشت ساز توصيف کرده است.

مسئله ضرورت بازنويسی قانون اساسی ليبی از سه سال پيش مطرح بوده، اما به باور منتقدان، دولت بيش از حد در زمينه ايجاد اصلاحات وسيع در کشور تعلل به خرج داد.

در همين حال، ناتو اعلام کرده است، جنگنده های آنها روز شنبه به طرف نفربرهای زرهی دولت ليبی که در شهر مصراته مردم را به رگبار بسته بودند، آتش گشوده و انبار مهمات آنها را در هم کوبيدند.

گزارش کميته صليب سرخ جهانی حاکيست، يک کشتی ترک برای بازگرداندن مصريها به کشورشان در بندر مصراته پهلو گرفته و به گفته قائم مقام وزارت امور خارجه مصر، يک کشتی ترک ديگر قرار است روز يکشنبه وارد مصراته شود.

XS
SM
MD
LG