لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۴

درخواست قذافی از اوباما برای توقف حملات هوایی ناتو


درخواست قذافی از اوباما برای توقف حملات هوایی ناتو
درخواست قذافی از اوباما برای توقف حملات هوایی ناتو

شورشیان لیبی می گویند در یک حمله هوائی ناتو در روز پنجشنبه، یک موضع شورشیان در نزدیکی شهر بریقه هدف قرار گرفت و چند نفر مجروح شدند.

شورشیان برای به دست گرفتن کنترل شهر نفتی بریقه با نیروهای وفادار به معمر قذافی در نبرد بوده اند.

رهبران شورشیان به تازگی از ناتو به دلیل عدم حفاظت از غیر نظامیان و حمله سریع به نیروهای نظامی انتقاد کرده اند.

در این میان، مقام ها می گویند یک گروه تماس بین المللی از جمله آمریکا، اروپا و متحدان خاورمیانه ای هفته آینده برای بحث درباره مداخله نظامی در لیبی جلسه ای در قطر تشکیل خواهند داد.

خبرگزاری فرانسه گزارش می دهد فرانسه نیز سعی دارد اتحادیه آفریقا را به اعزام نمایندگانی به جلسه در روز ۱۳ آوریل متقاعد کند.

سرهنگ قذافی روز چهارشنبه مستقیما از باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا درخواست کرد کمپین هوائی ناتو را متوقف کند. وی در نامه ای سه صفحه ای آقای اوباما را تشویق کرد آنچه را یک «جنگ ناعادلانه علیه ملتی کوچک» نامید متوقف سازد.

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا این درخواست را رد کرد و درخواست های آمریکا و ناتو را برای برقراری آتش بس، خروج نیروهای وفادار از شهرها و کناره گیری قذافی از قدرت تکرار کرد.

بان کی - مون دبیر کل سازمان ملل متحد به ویژه نسبت به وضعیت شهر مصراته ابراز نگرانی کرده است. در آنجا نیروهای طرفدار قذافی برای نبرد با جنگجویان شورشی از راکت و توپخانه سنگین استفاده می کنند. بان کی - مون روز چهارشنبه گفت ساکنان شهر که در اثر گلوله باران به دام افتاده اند قادر نیستند نیازهای اساسی خود، از جمله آب پاک، غذا و دارو را تهیه کنند.

وزیر امور خارجه لیبی گفت روز چهارشنبه در حمله هوایی بریتانیا به یک میدان نفتی عمده سه گارد امنیتی کشته شدند. اما یک مقام در شرق لیبی که در کنترل شورشیان قرار دارد روز پنجشنبه به خبرگزاری رویترز گفت نیروهای طرفدار قذافی به منطقه حمله کردند.

XS
SM
MD
LG