لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۲

ناتو: حمله هوایی به تانک های اپوزیسیون لیبی تصادفی بود


سوگواران، تابوت یکی از قربانیان حمله هوایی روز گذشته توسط ناتو را تشییع می کنند
سوگواران، تابوت یکی از قربانیان حمله هوایی روز گذشته توسط ناتو را تشییع می کنند

ناتو مسئولیت حملات هوایی را که به تانک های اپوزیسیون لیبی در خارج از شهر بریقه اصابت کرد برعهده گرفته است.

راسل هاردینگ، معاون فرماندهی ناتو روز جمعه در بروکسل به خبرنگاران گفت نیروهای متحد هرگز پیشتر تانک های اپوزیسیون را ندیده بودند و آنها را با نیروهای طرفدار دولت اشتباه گرفتند. رهبران اپوزیسیون می گویند در حملات چهار تن کشته شدند.

هاردینگ حاضر نشد از حادثه پوزش بخواهد و گفت وضعیت متغییر در بریقه تشخیص این که چه کسی تانک ها را در اختیار داشت، دشوار ساخته بود.

برخی از اعضای اپوزیسیون با استفاده از رنگ صورتی روی تانک ها برای جدا ساختن آنها از واحد های طرفدار دولت پاسخ دادند.

بریقه در جریان هفته ها زد و خورد بین کنترل اپوزیسیون و نیروهای دولتی، همراه با پیشروی و عقب نشینی دو طرف، در نوسان بوده است.

روز جمعه، نیروهای اپوزیسیون با اعزام نفراتی به بریقه تلاش جدیدی را برای مقابله با نیروهای معمر قذافی آغاز کردند. آنها می خواستند ببینند که آیا سربازان دولتی در پی عقب نشینی اپوزیسیون در روز پنجشنبه، پیشروی کرده اند یا نه.

گزارش ها حاکی است در شهر استراتژیک اجدابیا زد و خوردهایی در گرفت؛ در آنجا نیروهای اوپوریسیون زیر آتش سنگین دولت مواضع خود را حفظ می کنند. رسانه های خارجی گزارش می دهند در نبرد در اطراف شهر، دست کم ۵ رزمنده از پای در آمدند و بیش از ۲۰ نفر زخمی شدند.

در این میان، تحقیقگران سازمان ملل متحد می گویند آنها موارد نقض حقوق بشر را که نیروهای وفادار به معمر قذافی و جنگجویان اپوزیسیون مرتکب شده اند، بررسی خواهند کرد.

«شریف باسیونی» کارشناس جنایات جنگی گفت کمیسیون سه نفری تحقیق که وی ریاست آن را بر عهده دارد، روز یکشنبه به لیبی خواهد رفت و پیش از بازگشت در پایان مارس از شرق و غرب کشور دیدن خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG